Ердоган безгрижен: Санкции? Трамп не ми кажа ништо! – Слободен печат
ВестиРегион

Ердоган безгрижен: Санкции? Трамп не ми кажа ништо!

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е безгрижен поради можните економски санкции.

Тој изјави дека нема забележано индиции за време на разговорот со американскиот претседател Доналд Трамп дека САД ќе и воведе санкции на Анкара поради купувањето на руските ракетни одбрамбени системи „S-400“.

Како што пренесува Ројтерс, САД предупредија дека ќе воведат санкции против Турција доколку продолжи со договорот околу купувањето на „S-400“, но Анкара не наведе дека ќе се откаже и досега ги отфрла овие предупредувања, но може да се забележи напнатост меѓу двата НАТО сојузници.

Во изјавата за новинарите во Анкара, пред да замине на самитот на Г20 во Јапонија, Ердоган рече дека ќе разговара за ова прашање со Трамп повторно на маргините од тој собир.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close