Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес, јави тиранската телевизија Топ чанел.

Во екслузивна изјава за телевизијата, претседателот Ердоган кажува кога ќе бидат изградени 500-те домови ветени од него за жителите кои остана без покрив над главата од разорниот земјотрес на 26 ноември.

-Наши тимови се таму. Ние сме во контакт со министерката за култура на Албанија и очекуваме да одлучат каде ќе градиме за да што поскоро започнеме со изградба. Во рок од шест месеци до една година ќе завршиме со градба. Поради студеното време решивме да испратиме шатори што се за зима, изјави Ердоган.

Прочитајте и...  Ослободителна пресуда бара одбраната на обвинетиот Трајковски од „Шамарите од Центар“

Тој одговара и на прашањето дали верува дека учесниците на донаторската конференцја позитивно ќе одговорат на апелот да ја помогнат Албанија.

-Премиерот Рама апелираше, повторно јад тоа го повторив. Ќе видиме. Се надевам дека ќе добиеме позитивен одговор, рече турскиот претседател.

Рама по средбата со Ердоган, на донаторската конференцја во Истамбул изјавил дека сите се солидаризираа со оние што се погодени од земјотресот,но оти „целата оваа солидарност е далеку од доволна за потребите на земјата за надминување на последиците од земјотресот”.

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат