Ер Србија оствари РЕКОРДНИ РЕЗУЛТАТИ за месец октомври – Слободен печат
ВестиЕкономија

Ер Србија оствари РЕКОРДНИ РЕЗУЛТАТИ за месец октомври

Исклучително добри резултати биле остварени и во чартер сообраќајот каде чартер брендот Авиолет транспортирал за 30,13 отсто повеќе патници во однос на октомври минатата година.

Ер Србија продолжи со исклучително добрите оперативни резултати од летната сезона и во октомври, кој до сега традиционално важеше за месец со помал интензитет на сообраќај. Вкупно биле транспортирани 240.696 патници што е за 13,37 отсто повеќе во однос на 212.314 транспортирани во октомври минатата година и што е воедно и најдобар резултат за овој месец од започнувањето со работа на компанијата.

Исклучително добри резултати биле остварени и во чартер сообраќајот каде чартер брендот Авиолет транспортирал за 30,13 отсто повеќе патници во однос на октомври минатата година. Авионите на националната авио-компанија за време на минатиот месец летале за дури 45 дестинации од Белград и 12 од Ниш, споредени со 37 дестинации од српската престолнина од каде сообраќале во истиот период минатата година.

– Многу сме задоволни со постигнатите резултати и уверени сме дека истиот тренд ќе продолжи и во наредниот период. Новите дестинации, покренати во јуни како резултат на внимателно стратешко планирање, се покажаа како прав потег кој генерираше значаен пораст. Нас не радува и тоа што со остварените резултати во голема мера допринесовме за растот на аеродромот „Никола Тесла“, кој во третиот квартал на 2019 година изнесува скоро 10 отсто“, изјавил генералниот директор на Ер Србија Данкан Нејсмит.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close