Ер Србија оствари РЕКОРДНИ РЕЗУЛТАТИ за месец октомври

Ер Србија продолжи со исклучително добрите оперативни резултати од летната сезона и во октомври, кој до сега традиционално важеше за месец со помал интензитет на сообраќај. Вкупно биле транспортирани 240.696 патници што е за 13,37 отсто повеќе во однос на 212.314 транспортирани во октомври минатата година и што е воедно и најдобар резултат за овој месец од започнувањето со работа на компанијата.

Исклучително добри резултати биле остварени и во чартер сообраќајот каде чартер брендот Авиолет транспортирал за 30,13 отсто повеќе патници во однос на октомври минатата година. Авионите на националната авио-компанија за време на минатиот месец летале за дури 45 дестинации од Белград и 12 од Ниш, споредени со 37 дестинации од српската престолнина од каде сообраќале во истиот период минатата година.

Прочитајте и...  Заев од Кавадарци: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

– Многу сме задоволни со постигнатите резултати и уверени сме дека истиот тренд ќе продолжи и во наредниот период. Новите дестинации, покренати во јуни како резултат на внимателно стратешко планирање, се покажаа како прав потег кој генерираше значаен пораст. Нас не радува и тоа што со остварените резултати во голема мера допринесовме за растот на аеродромот „Никола Тесла“, кој во третиот квартал на 2019 година изнесува скоро 10 отсто“, изјавил генералниот директор на Ер Србија Данкан Нејсмит.

Прочитај повеќе

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Создадени се услови за напредок со цел повисоки плати и пензии

Слободен печат

Лагард: Пандемијата на коронавирусот длабоко ќе ја промени светската економија

Слободен печат

Филипче: Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана (ФОТО)

Слободен печат

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат