ЕПП: До крајот на годината ќе ја исклучиме партијата на Орбан

Претседателот на Европската народна партија (ЕПП) Доналд Туск соопшти дека таа политичка групација до крајот на годината, од своите редови ќе ја исклучи партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Во разговор за германски „Дер Шпигел”, Туск рече дека унгарскиот закон за вонредна состојба можеби не е спорен од правен апсект, но дека „нема никаква врска со духот на демократија”.

– Колку пати во историјата сме сведочеле дека политичари се користат со закони за да ги прошират своите овластувања? Во Германија тоа ви е познато, рече Туск за германскиот весник, пренсува Хина.

Европската унија упати критики до Унгарија поради авторитарниот одговор на пандемијата на коронавирусот. Парламентот во Будимпрешта, каде мнозинство има Фидес, кон крајот на март изгласа закони кои на Владата и даваат исклучителни овластувања. Со тие закони му се дава можност на Орбан да владее преку уредби без временско ограничување, а законот предвидува и високи затворски казни за сите лица за кои ќе се оцени дека го попречуваат спроведувањето на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот или шират лажни информации.

Прочитајте и...  Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Туск не прецизираше кога ќе биде следната средба на ЕПП, но навести дека тоа би можело да се случи во септември.

– А тогаш ќе биде време за носење одлуки, потенцираше Туск.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат