Епл дава милион долари за оној кој ќе успее да хакира „Ајфон“

Технолошкиот гигант Епл синоќа потврди дека планираат да дадат награда од еден милион долари на секој оној кој ќе успее да хакира „Ајфон“, било кој компјутер од МекБук, но и уште неколку нивни производи кои се популарни на пазарот.

Официјалната објава за „лов на грешки“ ја најави Иван Крстиќ од Загреб, триесет и три годишен шеф на оделението за безбедносен инженеринг.

Крстиќ кој е еден од најпознатите светски стручњаци за информатичка безбедност, пред два дена, на технолошката конференција во Лас Вегас, изјави дека Епл ќе ја зголеми наградата за сите истражувачи и хакери од досегашните 200 илјади долари, на милион долари ако пронајдат грешка во оперативниот систем на Ајфон.

На „ловот на грешки“ може да се приклучи било кој, а освен за Ајфон, годинава се проширува и на оперативните системи на останатите уреди, вклучително Мек, часовниците Епл Воч и Епл ТВ.

Прочитај повеќе

Меган Маркл верува дека кралското семејство ковало завера против неа?

Слободен печат

Импланти во мозокот, чипови на черепот: Поврзувањето на луѓето и компјутерите започнува следната година?

Слободен печат

Илон Маск го доби шестото дете: Ќе се вика X Æ A-12 Маск и само ќе одлучи кој пол ќе биде!

Слободен печат

Апликацијата ТикTок стана популарна колку Инстаграм!

Слободен Печат

Утре покрај Земјата ќе помине астероид со необичен изглед и големина колку најголемата зграда на Земјата

Слободен печат

„Чесен“ хакер врати 25 милиони во криптовалути кои ги украл две години порано

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како работат респираторите и зошто се клучни за спасување на пациентите со коронавирус

Теодора Циклевска

Белата пустина: Не зафаќа ни еден процент од Сахара, но има пејзаж повеличенствен од пирамидите (ФОТО)

Слободен печат

Фејсбук додава „грижливи“ емотикони за да даде поддршка во борбата со коронавирусот

Слободен печат

И Земјата „пее“: Слушнете го звукот на планетата за време на соларна бура (ВИДЕО)

Слободен печат

Последната епидемија во Југославија: Мистериозната Вариола вера

Слободен печат

Велигден во животинското царство (ФОТО)

Слободен печат