1.1 C
Скопје

Епидемиолошките мерки во Словенија ќе бидат продолжени до 22 јануари

Поголемиот број постоечки епидемиолошки мерки, што се во сила речиси три месеци во Словенија, ќе бидат продолжени до 22 јануари, одлучи словенечката Влада.

Единствена поголема измена е продолжување на формалната состојба на епидемија во земјата за 60 дена.

Изменети се и правилата за лицата кои живеат во пограничната зона и имаат земјиште од двете страни на границата односно од  17 јануари тие кои ќе пристигнат во Словенија нема да мораат да бидат во карантин. Другите патници кои ќе ја поминат словенечката граница ќе мораат во карантин доколку не покажат негативен тест на Ковид-19.

Поголемиот број деловни објекти и понатаму остануваат затворени, со исклучок на објектите за хемиско чистење.

Во Словенија се уште се во сила и забраните за напуштање на општинските и регионалните граници, полицискиот час, а дружењето е ограничено на лица во рамките на едно домаќинство.

Прочитајте и...  УЈП: Нема промени во исплатата на помошта за плати

Поврзани вести

ВИДЕО: Младата македонска режисерка Ана Алексовска ги освојува филмските фестивали со “Господата од Современа”

Слободен печат

Ковид-центарот во Тетово укажува на софтверска грешка: Немаме 11 починати пациенти во еден ден

Слободен печат

Филипче: Во тек сме на преговори за набавка на 200.000 дози на вакцини од Кина

Слободен печат

По 40 милиони денари за решавање на проблемите со Дојранското и со Преспанското Езеро

Слободен печат

Одобрена годишната Програма за изградба и реконструкција на патишта: Четири милијарди денари повеќе за инвестиции во споредба со лани

Слободен печат

Владата со низа предлог одлуки за именувања: Никола Поповски меѓу неизвршените членови во Советот на НБРМ со мандат од 7 години

Слободен печат

Остави Коментар