ЕП, Венчиќ: И Македонците знаат да играат одбојка! - Слободен печат

ЕП, Венчиќ: И Македонците знаат да играат одбојка!

Избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ после историската победа во понеделникот против Белорусија, имаат нова шанса да се изборат за нов голем резултат на Европското првенство. Постојат и натаму теоретските шанси за учество во наредната елиминациска фаза.

Од друга страна репрезентативецот на Словенија кој во неделата го прослави својот 33 роденден, Дејан Венчиќ ги сподели очекувањата во пресрет на четвртиот натпревар на неговата селекција на континенталниот собир.

– Мораме многу сериозно да ја сфатиме македонската репрезентација. Денес секој знае да игра одбојка, дури и Македонците. Секогаш се најопасни во третиот сет, тогаш играат максимално во моментите кога другата селекција е „опуштена“. Не смееме да им дадеме причина да освојат сет – рече словенечкиот одбојкарски репрезентативец, Венчиќ.

Словенците ја почитуваат нашата селекција, но друга страна сакаат да ја продолжат борбата за првото место во групата и добивање „полесен“ противник во осминафиналето на ЕП.

Дуелот од четвртото коло во групата Ц во арената „Стожице“ – Љубљана помеѓу Македонија и Словенија ќе се игра денеска од 17.30 часот.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

five + 8 =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат