ЕП: Словенија си закажа нова пресметка со Русите!

Претходно веќе објавивме дека Холанѓаните во Апелдорн беа елиминирани од Германците, а настапот го заврши и Белгија која важеше за еден од кандидатите за освојување на медал, но нивната желба барем на овој континентален собир нема да им се оствари.

Украина која летово учествуваше на традиционалниот турнир „Чајка“ приреди изненадување славејќи во пет сета (3:2) со 25:22, 21:25, 14:25, 25:18 и 15:10. Во победничките редови доминираа Дмитро Вијетски со 23 и Јан Јерешченко со 20 поени, а на спротивната страна 19 поени беа дело на Бран ван ден Дрис.

Финска која беше во нашата група во Нант не освои ниту сет против Франција. „Триколорите“ последни ќе го дознаат својот ривал во четвртфиналето, в недела од 17.00 часот кога силите ќе ги одмерат Италија и Турција.

Прочитајте и...  Унгарците открија, Николов се сели во Серија А!? (ФОТО)

Познати се уште две четвртфинални двојки, Полска која исто така важи за еден од фаворитите за највисок пласман со 3:0 ја совлада Шпанија и си закажа дуел со Германија.

Како што од претходно знаеме, во Љубљана Русија во групата „Ц“ максимално со 3:0 беше подобра од Словенија, но само пет дена подоцна повторно ќе се соочат овие две селекции овојпат во борбата за пласман во полуфиналето.

Одбојка
Европско првенство 2019

Четвртфинале, двојки –

23 септември Русија-Словенија
23 септември Полска-Германија

24 септември Франција-Италија/Турција
24 септември Србија-Украина

Прочитај повеќе

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат

И најдобриот стрелец во лигата го напушти Вардар

Слободен печат

ФФМ: Стадионот во Прилеп може да организира и вечерни натпревари!

Слободен печат

Кореа и Врсаљко се заразените играчи во Атлетико Мадрид

Слободен печат

Наков и Николовски, старо-нов репрезентативен потенцијал во Џио Струмица

Слободен печат

Унгарците открија, Николов се сели во Серија А!? (ФОТО)

Слободен печат