ЕП: Русија е главниот дезинформатор кој ги нарушува темелите на европската демократија

Европските пратеници предупредуваат дека главен извор на дезинформации во Европа претставуваат пропагандните кампањи на Русија, но и на Кина, Иран и Северна Кореја, објави „Б92“.

Европскиот парламент (ЕП) најостро ги осуди сите агресивни акции на претходно споменатите земји, „кои имаат тенденција да ги нарушат темелите и принципите на европската демократија, како и суверенитетот на сите земји од Источното партнерство“.

Имајќи ги во предвид последните настојувања на ЕУ да се спротистави на непријателската пропаганда на „третите страни“, пратениците ги повикуваат членките да рагледаат развој на силна правна рамка на ниво на Унијата и на меѓународно ниво за борба против тие закани.

Во резолуцијата, која ја усвоија 489 пратеници, ЕП сака да ја подигне свеста за руските пропагандни кампањи, бидејќи тоа е, според нив е „главниот извор на дезинформации во Европа“.

Прочитајте и...  Маки во Лабуништa: Не сакаме да се тестираме за Ковид 19, зашто се плашиме дека ќе завршиме на респиратор!

Државите-членки на ЕУ се повикани да направат измени во изборните закони, со што би им се овозможило поактивно да се спротистават од заканите кои доаѓаат од ширењето на дезинформации, сајбернапади и кршења на слободите на изразување за време на гласање.

Пратениците остро го осудуваат вмешувањето на третите страни во изборите и референдумите, а ЕУ би требало да ги поддржи и земјите од Западен Балкан да ги осигуираат своите избори процеси од пропагандни активности.

Прочитај повеќе

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат

Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

Слободен печат

Гувернерот на Минесота најави целосна мобилизација на Националната гарда: Насилството нема да се толерира!

Слободен печат

Филипче: Имаме два избори, безусловно да ги почитуваме мерките или да се вратиме кон рестрикциите

Слободен печат