ЕП: Македонските кошаркари тесно поразени од Шпанија

Шпанија константно беше во водство, ги освојуваше првите три четвртини (12:19, 14:17, 12:14) за позитива од 12 разлика.

Во последните 10 минути успеаја избраниците на селекторот Денис Дервешиќ беа подобри (19:11) се обидоа со сите сили да ја анулираат негативата, се приближија на само „минус еден (56:57), но не успеаја и да направат целосен пресврт.

Прв стрелец во нашите редови беше Андреј Митревски со 18 поени, „двоцифрен“ беше уште Теодор Симиќ со 11 поени (девет скокови). На спротивната страна како најефикасен се истакна Ињаки Ордонез Очоа со 13 поени, следен од Овен Акињо Силва Брито со 10 поени (шест скокови).

Наредниот меч ќе го имаме в сабота против Израел (14.15 часот), а в недела противник е селекцијата на Летонија (18.45 часот). Трите најлошо пласирани репрезентации на ЕП идното лето ќе настапуваат во Дивизија „Б“.

Прочитајте и...  Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Прочитај повеќе

Чурлинов со нов настап, Штутгарт повторно во трка за Бундеслигата

Слободен печат

Лотито среќен, повторно сонува шампионска титула!

Слободен печат

Силва: Мислам дека нашата борба би била историска! (ФОТО)

Слободен печат

Охридските „гладијатори“ ќе аплицираат за учество во Европа

Слободен печат

Македонците во Серија А наскоро на фудбалските терени

Слободен печат

Наместо во пензија, Лук Абало за „бум“ на ракометниот пазар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шаркоски: Наше е да се спремиме, Работнички добро почна со новиот тренер

„Карамелите“ ќе купувaат од Интер!?

Слободен печат

„Комити“: Дајте ни лиценца, играме на најубав стадион на Балканот!

Слободен печат

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат