-1 C
Скопје

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, повторно ќе биде ставен под целосен карантин поради зголемување на случаите со коронавирус, изјави премиерот на Викторија, Даниел Ендрус.

Како што пренесуваат светските агенции, повторното воведување на ограничувањата за излегување од дома ќе биде за шест недели.

– Ситуацијата со коронавирусот сега е покомплицирана од пред неколку месеци, рече Ендрус, потенцирајќи дека „мора да се преземат строги мерки за да се избегне трагедија”. 

Прочитајте и...  Царовска на средба со Универзитетски професори: Даваме придонес за квалтетни реформи во образованието

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар