10.8 C
Скопје

ЕМА ќе се изјасни за вакцината против ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ќе го објави своето мислење за вакцината против ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“, чија употреба е привремено суспендирана во САД и во Европа поради појава на тромбоза.

Здравствените власти на САД на 13 април ја стопираа имунизацијата со Џонсон и Џонсон откако кај шест жени на возраст од 18 до 48 години по вакцинацијата се појави згрутчување на крвта, а едно лице почина.

Медицинскиот советник во Белата куќа, Ентони Фаучи, во неделата изјави дека вакцината на Џонсон и Џонсон повторно ќе се употребува но со можни ограничувања..

Тој истакна дека згрутчувањето на крвта е многу ретка појава и објасни дека вакцинацијата е привремено прекината, за експертите да можат да ја разгледаат ситуацијата и да се осигурат дека ги имаат сите потребни информации.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар