-8 C
Скопје

Елтон Џон повикува на масовно тестирање на ХИВ вирусот во Англија

Пејачот Елтон Џон им се придружи на британските добротворни организации во барањето за широко тестирање на СИДА за целосно прекинување на пренесувањето на вирусот во Англија до 2030 година, според медиумите на Светскиот ден на болеста, кој се слави на 1 декември.

Довербата на Теренс Хигинс (ТХТ), Националната фондација за СИДА и Фондацијата за СИДА на Елтон Џон ќе објават 20 препораки за искоренување на новиот пренос на ХИВ до 2030 година.

Instagram
Instagram

Тие повикуваат на тестирање за ХИВ да стане стандардна пракса за пациентите кога ќе се пријават кај нов лекар, како и за рутински тестови што треба да се спроведат во итна болничка нега.

Тие исто така сугерираат тестовите да бидат достапни во аптеките во области каде што има голема стапка на ХИВ инфекција.

„Оваа година ја научивме важноста на тестирањето, а тестирањето за ХИВ е во срцето на борбата против ХИВ во Англија“, рече Елтон Џон, чија фондација собра скоро половина милијарда долари за борба против ХИВ / СИДА.

Instagram
Instagram

Достапноста на тестирање за ХИВ преку здравствени услуги не само што ќе стане рутина, туку ќе ја отстрани и стигмата што не спречува да напредуваме“, се вели во соопштението.

Повеќе од 38 милиони луѓе ширум светот се носители на ХИВ вирусот, а пандемијата на СИДА уби околу 33 милиони луѓе откако се појави во 80-тите години на минатиот век.

Се проценува дека 100.000 луѓе во Велика Британија живеат со ХИВ.

Комисијата за ХИВ ќе препорача Англија да стане првата земја што ќе го искорени преносот на ХИВ до 2030 година и ќе вложи максимални напори да го намали пренесувањето за 80 проценти до 2025 година.

Во последниве месеци се зголемува загриженоста дека мерките за затворање поради пандемијата на коронавирусот може да ги поништат веќе постигнатите успеси во намалувањето на преносот на ХИВ, но има и добри страни за затворање, бидејќи мерката може да го разбие „синџирот на пренесување на ХИВ“, пренесува Фондацијата THT.

Преземено од Еспресо.мк

Прочитајте и...  ФОТО | Легендарната актерка наполни 99 години: Мажите за мене секогаш беа хоби, иако тие не го знаеа тоа!

Поврзани вести

Хороскопски знаци кои се вистински мајстори за флерт

Слободен печат

Нова теорија на смртта на „кралот на рокенролот“: Елвис Присли не умрел од предозирање со дрога, го убила повреда стара 10 години

Слободен печат

Го прашале Френк Синатра како да постапите со луѓето кои ќе ве повредат: Неговиот одговор е најдоброто нешто што ќе го слушнете!

Слободен печат

Лиам Нисон се откажува од акционите филмови

Слободен печат

Синот на славниот супермодел Стефани Сејмур почина на 24 години

Слободен Печат

ВИДЕО | На 15 години имал мустаќи: Двејн Џонсон го претстави тизер трејлерот од автобиографската комедија „Young Rock“

Слободен печат

Остави Коментар