Елмас потпишува нов договор со поголема плата?

Фото: EPA-EFE/PAOLO MAGNI

Maкедонскиот репрезентативец, Елиф Елмас е на добар пат со Наполи да го освои Скудетото во Серија А, иако влегува од клупата за резерви Елмас има солидна сезона со шест гола и две асистенции. Со овие шест гола ова е и неговата најефикасна сезона откако е во Наполи.

Само Осимен и Кварацхелија имаат постигнато повеќе голови од Македонецот. Според последните информации од Италија, Наполи е задоволен од неговите настапи и веќе започнал преговори за продолжување на соработката.

Актуелниот договор на Елмас истекува 2025 години и Наполи сака да го задржи „дијамантот“ и по таа година. Претходно договорот го продолжи Камерунецот, Агниса, па Елмас треба да е следниот.

Во овој момент македонскиот „дијамант“ има плата од 1.5 милиони евра по сезона, а со новиот договор би добил зголемување, што е доказ дека во Неапол го ценат неговиот квалитет.

Во Наполи, Елмас пристигна во 2019 година кога за сума од 16 милиони евра од редовите на Фенербахче и тоа по барање на италијанскиот стратег, Карло Анчелоти кој во тоа време беше тренер на клубот од Неапол.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот