Елмас го има најбрзиот гол во Лига Европа за италијански клуб

Неизвесен е настапот на Елиф Елмас против Јувентус во Торино/Фото: EPA-EFE/CESARE ABBATE

Елиф Елмас уште во првата минута му донесе водство на Наполи кој после првото полувреме води со 1:0 на домашен терен против Спартак Моксва во второто коло од Лига Европа.

Има различни информации околу тоа после колку точно секунди е реализиран погодокот на македонскиот репрезентативец на стадионот во Неапол и дали истиот е најбрзиот во историјата на ова натпреварување.

Според официјалниот Твитер профил на УЕФА Лига Европа, голот се случил после 11 секунди.

Други извори на информации како „ОптаПаоло“ кој што исто така се занимава со фудбалска статистика, вели дека голот е реализиран после 13 секунди, а според „Бет365“ после 14 секунди.

– Елиф Елмас (после 13 секунди) го постигна најбрзиот гол во Лига Европа за италијански клуб, и најбрзиот во натпреварувањето од голот на Сикора (за Слован Либерец) во септември 2016 година (12 секунди) – објави „ОптаПаоло“.

Видео на денот