Елези: Преку МСИП 300 деца во Желино ќе добијат подобри услови за образование – Слободен печат
ВестиЕкономија

Елези: Преку МСИП 300 деца во Желино ќе добијат подобри услови за образование

На општина Желино и се доделени 21 милион денари за спроведување на овие проекти.

Преку 300 деца во општина Желино ќе добијат подобри услови за образование, преку реконструкција на училиштето во село Палатица, додека локалното население ќе добие подобра инфраструктура преку реконструкција на локалните патни правци Групчин и Ново Село.

Преку Проектот за подобрување на општински услуги – МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии со поддршка на Светска банка, на општина Желино и се доделени 21 милион денари за спроведување на овие проекти.

Денеска заменик министерката за финансии Ширет Елези и градоначалникот на општина Желино Блерим Сејдиу, извршија увид во реализацијата на проектите. Заменик министерката Елези при посетата на училиштето „Фан Ноли” во Палатица, истакна дека Проектот за подобрување на општински услуги – МСИП има за цел да обезбеди подобри услови за сите, било да живеат во урбана или рурална средина.

– Преку Проектот за подобрување на општински услуги – МСИП, 300 деца кои учат во основното училиште во Палатица, општина Желино, ќе добијат подобри услови за образование, односно ќе добијат училиште кое ќе биде опремено со нов училишен мебел, каде кровот нема да прокиснува и кое зимно време ќе биде топло. Ова значи многу за локалното население, бидејќи решава реални проблеми и креира реално подобри услови за живот за граѓаните – рече Елези.

Преку Проектот, ќе се реконструираат и локалните патни правци кај Групчин и Ново Село во вкупна должина од околу 3 километри. Со реконструкција на овие патни правци ќе се подобри поврзаноста со Тетово и Скопје.

Градоначалникот на Желино, Сејдију, истакна дека општината учествува во кофинансирање на проектите со околу 10 милиони денари, како и дека поддршката преку Проектот за подобрување на општинските услуги – МСИП е од големо значење за неговата општина. Тој посочи декз преку реализација на овие проекти ќе се подобрат и условите за образование во општината, како и локалната инфраструктура.

Инаку, Проектот за подобрување на општински услуги-МСИП, Министерството за финансии го спорведува со поддршка на Светска банка и Европска комисија. Тој се состои од финансиска поддршка на општините за реализација на капитални проекти како: реконструкција и изградба на патишта, на училишта и градинки, набавка на механизација за општините, изградба на комунална инфраструктура и други капитални проекти. Целта е преку вложување во општините, да се подобрат условите за живот за сите граѓани во земјава.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close