Η WHC Vardar επέστρεψε στην ευρωπαϊκή σκηνή μετά από τρία χρόνια με θρίαμβο

Η WHC Vardar θριάμβευσε στο Κοσσυφοπέδιο κόντρα στην Πρίστινα στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χάντμπολ / Φωτογραφία: vardarfans.mk

Η Βαρντάρ, την οποία στο παρελθόν βλέπαμε ως τακτικούς συμμετέχοντες στο Champions League, σήμερα μετά από ένα διάλειμμα τριών ετών επέστρεψε στη διεθνή σκηνή.

Η WHC Vardar στον σημερινό πρώτο αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στο Κόσοβο νίκησε την Πρίστινα με 35:39 (15:16).

Ο εκπρόσωπος της ΠΓΔΜ είχε ένα καλό ξεκίνημα με το κερδισμένο πλεονέκτημα του "συν δύο" (3: 5), και στο 18ο λεπτό προβάδισμα 8:10.

Ο γηπεδούχος επέστρεψε για να ισοφαρίσει 13:13 στον πίνακα αποτελεσμάτων και στη συνέχεια, χάρη στις άμυνες της Τζορτζίεφσκα, η ΤΣΚ Βαρντάρ χωρίστηκε ξανά με θετικό αποτέλεσμα 14:16.

Η ομάδα μας κατάφερε να έρθει στον αγώνα για πρώτη φορά με μίνι σειρά και να "συν τρία" στο δεύτερο ημίχρονο όταν πήρε το προβάδισμα με 16:19 σε 37 λεπτά. Η διαφορά μεγάλωνε, η Βαρντάρ στην επόμενη περίοδο του αγώνα έδειξε την ποιότητά της και πήρε το προβάδισμα με ανέφικτα 20:26. Ο Κότσεβα ήταν σκόρερ 33 γκολ σε 51 λεπτά για 26:33 και η χαρά έγινε ήδη αισθητή στον πάγκο των "ερυθρόμαυρων", στη συνέχεια η Ραντέβσκα σκόραρε για το 29:35.

Τη χειρότερη στιγμή, ακολούθησαν αποκλεισμοί στις τάξεις του Βαρντάρ και στο τελείωμα, ο αντίπαλος το χρησιμοποίησε για να μειώσει το 33:35 σε τρία λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα. Όταν χρειάστηκε περισσότερο, η Βαρδάρ παγιώθηκε και θριάμβευσε με τελικό σκορ 35:39.

Οι Τρπέβσκα, Νταμιάνοσκα και Ντινέβσκα είχαν επτά γκολ στις νίκες.

WHC Vardar: Τζ. Πόποβα, Ν. Popova, Ilic, Bor. Koceva 1, Tosevska, Trpevska 7, Kostovic 5, Dinevska 7, Minovska 2, Radevska, Gjeorgjievska, Galevska 1, Stojanovski 4, Vasevska, Boj. Koceva 2, Damjanoska 7.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο 23 Οκτωβρίου στις 17.00 στο SC «Jane Sandanski» - Σκόπια.

Οι άλλες δύο ομάδες μας πρόκειται να αποκλειστούν από αυτόν τον διαγωνισμό, η WHC Metalurg έχασε την Ντουντελάνζ στο Λουξεμβούργο με 27:18 και η WHC Chair με 26:43 ηττήθηκε από την X 71 από τα Νησιά Φερόε.