Μισό γκολ για την Άρσεναλ ο Ζεσούς, οι «κανονιέρηδες» τίμησαν τη Λέστερ με τέσσερα γκολ

Ο Γκάμπριελ Ζεσούς σημείωσε τα πρώτα γκολ για την Άρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ/φωτογραφία: ΕΠΑ-ΕΦΕ/ΑΝΤΥ ΡΑΙΝ

Οι παίκτες της Άρσεναλ πέτυχαν τη δεύτερη νίκη στον δεύτερο γύρο της Πρέμιερ Λιγκ και η ενίσχυση της Μάντσεστερ Σίτι, Γκάμπριελ Ζεσούς, έκανε φανταστικό ντεμπούτο μπροστά στους γηπεδούχους. Η Άρσεναλ νίκησε τη Λέστερ με 4:2 και ο Ιησούς σημείωσε δύο γκολ και είχε δύο ασίστ.

Το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου ήταν θεαματικό, με ένα υπέροχο σουτ λόμπαρε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια στο 35' έκανε το 2:0.

Η Λέστερ μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο με αυτογκόλ του Σαλίμπα στο 53ο λεπτό, αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ζεσού έδωσε ασίστ στον Γκράνιτ Τζάκα για το 3:1 και μετά από άλλη απειλή των «αλεπούδων» που μέσω του Μάντισον μείωσαν σε 3:2, πρόσθεσε. άλλο ένα σημείο, ένας Βραζιλιάνος – Gabriel Martinelli, με τη βοήθεια του Jesus.

Η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε ξανά, αυτή τη φορά με 4:0 επί της Μπόρνμουθ. Οι οπαδοί της Σίτι δεν είδαν το πρώτο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ στην έδρα τους, αλλά είδαν τρία γκολ σε 37 λεπτά αγώνα, των Ιλκάι Γκουντογκάν, Κέβιν Ντε Μπρούινε και Φιλ Φόντεν, και ο Λέρμα σημείωσε αυτογκόλ στο δεύτερο ημίχρονο.

Πριν από την περασμένη εβδομάδα, ο Αλεξάνταρ Μίτροβιτς ήταν ο ήρωας της Φούλαμ πετυχαίνοντας δύο γκολ κόντρα στη Λίβερπουλ (2:2), τραγικός ο σημερινός αγώνας με τη Γουλβερχάμπτον. Ο Σέρβος έχασε το πέναλτι στο 81', σούταρε άσχημα στη δεξιά πλευρά, και ο τερματοφύλακας των «λύκων» Ζοσέ Σα δεν είχε κανένα πρόβλημα να δαμάσει το σουτ.
Το ματς της ημέρας έπαιξαν οι Σαουθάμπτον και Λιντς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ του Ροντρίγκο στο 46ο και στο 60ο λεπτό, αλλά η Σαουθάμπτον κατάφερε να γλιτώσει την ήττα χάρη στα γκολ των Αρίμπο και Γουόκερ-Πίτερς.