Στη Βαρκελώνη δεν μπορούν να δεχτούν την ήττα: Ετοιμάζουν καταγγελία στην UEFA

Ίντερ - Βαρκελώνη/4 Οκτωβρίου 2022/φωτογραφία: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Η ομάδα της Μπαρτσελόνα θα καταθέσει καταγγελία στην UEFA για τη διαιτησία στον χθεσινό αγώνα με την Ίντερ, την οποία οι Καταλανοί έχασαν με 1:0.

Στη Βαρκελώνη είναι ιδιαίτερα δυσαρεστημένοι με δύο καταστάσεις. Πρώτα από η κατάσταση στο 67' όταν ισοφάρισαν με το γκολ του Πέδρι, αλλά στη συνέχεια ο διαιτητής Σλάβκο Βίντσιτς έλαβε σήμα από την αίθουσα VAR ότι ο Ανσού Φάτι έπαιξε με το χέρι του πριν ο Πέντρι τοποθετήσει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η δεύτερη κατάσταση ήταν στο τέλος, στην παράταση στο 92ο λεπτό. Οι Καταλανοί οργίασαν άγρια ​​γιατί νόμιζαν ότι ήταν έγινε φάουλ για πέναλτι από τον αμυντικό του Ντάμφρις.

Η «AS» ανακοινώνει ότι εκτός από το αίτημα να εξεταστούν χωριστά αυτές οι δύο καταστάσεις, θα υποβάλει αίτημα και στο Ευρωπαϊκό Σπίτι του Ποδοσφαίρου. Ο Paul Van Bunkel, ο διαιτητής που ήταν στην αίθουσα VAR δεν πρέπει ποτέ να ανατεθεί στους αγώνες του σε κανέναν ρόλο. Υπενθυμίζουν ότι αυτός ο διαιτητής ήταν και ο ένοχος, κατά τη γνώμη τους, γιατί η Μπαρτσελόνα δεν καταλόγισε πέναλτι στον Ουσμάν Ντεμπελέ στον πρόσφατο αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου.

Ωστόσο, είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι η Μπαρτσελόνα μπορεί να επωφεληθεί από μια τέτοια καταγγελία, ακόμα κι αν επιβεβαιωθεί ότι όντως υπέστη ζημιά.