ΒΙΝΤΕΟ| Καυτό ντέρμπι του Λονδίνου: Ο Κέιν κλέβει τη νίκη για την Τσέλσι στο 96ο λεπτό, Κόντε και Τούχελ κλείνουν

Ο Χάρι Κέιν πέτυχε ένα γκολ στο 96ο λεπτό που έσωσε την Τότεναμ από την ήττα/φωτογραφία: ΕΠΑ-ΕΦΕ/ΑΝΤΥ ΡΑΙΝ

Οι παίκτες της Τσέλσι και της Τότεναμ έπαιξαν στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της νέας σεζόν στην Premier League και μετά από μεγάλη ένταση εντός και εκτός γηπέδου και τη σύγκρουση των δύο προπονητών, ο αγώνας έληξε χωρίς νικητή, 2:2. . Χωρίς νίκη έμεινε η Τσέλσι στο 96' όταν ο Χάρι Κέιν σκόραρε για το τελικό 2:2.

Οι «μπλε» ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 19' με το γκολ του Καλίδου Κουλιμπαλί, ο οποίος νίκησε με εξαιρετικό χτύπημα τον Ούγκο Γιόρις μετά από κόρνερ του Κουκουρέλα.

Στη συνέχεια της συνάντησης οι παίκτες της Τσέλσι είχαν την πρωτοβουλία και ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο μάνατζερ της Τότεναμ, Αντόνιο Κόντε, άλλαξε σχήμα και απέδωσε καρπούς. Ο Πιερ Χόιμπεργκ σκόραρε στο 68' και έκανε το 1:1, αλλά πριν από αυτό ο διαιτητής δεν καταλόγισε φάουλ στον Χάβερτς και με αυτό διέλυσαν την ένταση.

Ο Κόντε πανηγύρισε το γκολ του Χόιμπεργκ μπαίνοντας στα μούτρα του Τούχελ, ο οποίος με τη σειρά του θύμωσε και η λεκτική τους μονομαχία έφερε μια διακοπή πολλών λεπτών.

Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, ο Τούχελ ανταπέδωσε τον Κόντε μετά το γκολ του Ρις Τζέιμς που έδωσε προβάδισμα 2-1 στην Τσέλσι. Και όταν φαινόταν ότι η Τσέλσι θα πανηγύριζε, και οι οπαδοί των «μπλε» άρχισαν να πανηγυρίζουν τον θρίαμβο, ο Χάρι Κέιν ήταν ο υψηλότερος στο άλμα στο 96ο λεπτό και σκόραρε με κεφαλιά ακριβείας για το τελικό 2:2.

Το τέλος του αγώνα έφερε νέα μονομαχία μεταξύ Κόντε και Τούχελ. Και οι δύο προπονητές έδωσαν τα χέρια και ο Τούχελ είχε κάτι να πει στον Κόντε, αλλά ευτυχώς αποφεύχθηκε ένα μεγάλο περιστατικό και οι δύο προπονητές έλαβαν κόκκινες κάρτες.