ΒΙΝΤΕΟ: Η κορυφαία Άρσεναλ ξανά στα «συν οκτώ» από τη Μάντσεστερ Σίτι στην Πρέμιερ Λιγκ

φωτογραφία: EPA-EFE/Daniel Hambury

Μετά τον υψηλό θρίαμβο της Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, και η σύνθεση του Οπλοστάσιο ήταν επίσης πειστικός αφού τον νίκησε με 4:1 εντός έδρας Λιντς στον 29ο γύρο του Πρέμιερ Λιγκ.

Μετά το πρώτο ημίχρονο στο Emirates Stadium του Λονδίνου, η Άρσεναλ προηγήθηκε με γκολ Ιησούς από πέναλτι στο 35ο λεπτό. Στη συνέχεια, στο 47' ο Γουάιτ ανέβασε το θετικό, και ο Ιησούς έκανε το 3:0 με το δεύτερο γκολ του στο ματς.

Η Λιντς κατάφερε να μειώσει στο 76ο λεπτό Christensen, και έθεσε τον τελικό επίλογο Γρύλος στο 84' μετά την ασίστ του Όντεγκαρντ.

Σε άλλους αγώνες: Μπόρνμουθ - Φούλαμ 2:1, Μπράιτον - Μπρέντφορντ 3:3, Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 2:1, Νότιγχαμ - Γουλβερχάμπτον 1:1.

Οι παίκτες του Μίκελ Αρτέτα βρίσκονται και πάλι «συν οκτώ» βαθμούς μπροστά από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει ένα παιχνίδι με το χέρι. Η Λιντς συνεχίζει να παίζει αρκετά άτακτα στον αγώνα για την επιβίωση, αυτή τη στιγμή στην 16η θέση με 26 βαθμούς.