ΒΙΝΤΕΟ | Το «αιώνιο ντέρμπι» δεν πέρασε χωρίς επεισόδια και στο τέλος χάρηκε η Ζβέζντα

Φωτογραφία: KK Crvena zvezda mts/Twitter

Η Παρτιζάν γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα ABA της σεζόν μετά την αποψινή της ηττήθηκε στο «ντέρμπι αιώνιων» κόντρα στην Crvena Zvezda με σκορ 97:74.

Οι έξαλλοι αντίπαλοι πρόσφεραν εξαιρετικό μπάσκετ, και στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» χάρηκαν τη νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο έφερε ένα ισόπαλο παιχνίδι, αυτή η περίοδος σήμανε την ανάπαυλα πριν το τέλος όταν οι διαιτητές αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με την Παρτιζάν να προηγείται με 17:18. Αιτία της απόσυρσης ήταν η ρίψη διαφόρων αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο και η διακοπή κράτησε περίπου μισή ώρα.

Ο αγώνας συνεχίστηκε αφού άδειασε μέρος της κερκίδας. Το ισοπαλία συνεχίστηκε και πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα για τη Ζβέζντα 49:48. Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αποδείχθηκαν τα καθοριστικά λεπτά του αγώνα, όταν η Crvena Zvezda έκανε σερί 9:0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά.

Το μόνο που κατάφερε η Παρτιζάν μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν να φτάσει στους δύο πόντους, μετά ακολούθησε νέο σερί της Ζβέζντα, μετά το οποίο η Παρτιζάν δεν επέστρεψε. Ήταν ο πιο αποτελεσματικός στο στρατόπεδο της Zvezda με 19 πόντους Βιλντόσα, σημείωσε δύο λιγότερους Nemanja Nedovi., ενώ στην Παρτιζάν ο Παπερτού σημείωσε 15, α Exum 14 βαθμοί.