ΒΙΝΤΕΟ | Η Ουκρανία έπαιξε υπέροχα στο δεύτερο ημίχρονο για να γυρίσει και να κερδίσει τη Σλοβακία

Φωτογραφία: EPA-EFE / FRIEDEMANN VOGEL

Με ανατροπή η Ουκρανία κέρδισε τη Σλοβακία στο Ντίσελντορφ με 2:1 και έτσι ανακοίνωσε μια πολύ αβέβαιη κατάληξη σε αυτόν τον όμιλο «Ε».

Η Σλοβακία πήγε επιθετικά και έπαιξε καλά, δημιουργώντας ευκαιρίες πριν από το γκολ του Λούνιν, και τέτοιο παιχνίδι απέδωσε στο 17ο λεπτό. Schranz μπήκε στον βαθμολογικό πίνακα και προηγήθηκε. Είχε τη Σλοβακία και άλλη μια μεγάλη ευκαιρία προς το τέλος, αλλά δεν το αντιλήφθηκε.

Η Ουκρανία ήξερε να απειλεί κατά καιρούς, αλλά ήταν σε υποδεέστερο ρόλο. Μια τέτοια κατάσταση άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο όταν η Σλοβακία έπεσε ολοκληρωτικά στο παιχνίδι και όσο περνούσε η ώρα οι Ουκρανοί ανέλαβαν την κυριαρχία του γηπέδου.

Η ισοφάριση ήρθε στο 54' όταν σούταρε Σαπαρένκο, και η πλήρης ανατροπή έγινε στο φινάλε όταν στο 80ο λεπτό Γιαρεμτσούκ αντέδρασε μαεστρικά και έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα. Σε αυτόν τον όμιλο όλες οι επιλογές είναι πλέον ανοιχτές καθώς η Ρουμανία, η Σλοβακία και η Ουκρανία έχουν από τρεις βαθμούς. Το Βέλγιο είναι χωρίς βαθμούς, αλλά δίνει τον αγώνα του δεύτερου γύρου αύριο με τη Ρουμανία και αν πανηγυρίσει τη νίκη, τότε και οι τρεις εθνικές ομάδες θα μπουν στον τελικό με τρεις βαθμούς η κάθε μία.