ΒΙΝΤΕΟ: Ο τίτλος της Serie A χαμογελά στη Νάπολι

φωτογραφία: EPA-EFE / CIRO FUSCO

Στον τελευταίο αγώνα του Σέριε Α. έπαιξε την Κυριακή Νάπολη την νίκησε στο σπίτι Roma με 2:1. Ο σημερινός ηγέτης στο ισχυρότερο ιταλικό πρωτάθλημα προηγήθηκε στο 17ο λεπτό, με το γκολ του καλύτερου σκόρερ. Εκτός, η 14η του σεζόν. Βοηθός ήταν ο Γεωργιανός Kvaratshelia, ο οποίος έφτασε σε διψήφιο αριθμό ασίστ τη φετινή σεζόν.

Η Ρόμα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75' με το γκολ του El Shaarawy, που μπήκε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ήταν το πέμπτο του γκολ στις μονομαχίες με την ομάδα της Νάπολης.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι «Νεαπολίτες» πήραν άλλη μια πολύτιμη νίκη στον αγώνα για το Scudetto τη φετινή σεζόν.

Ο Ζιελίνσκι βοήθησε στην αλλαγή Ο Σιμεόνε, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα στο 86ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι διατήρησε το πλεονέκτημα των 13 βαθμών έναντι της δεύτερης Ίντερ, ενώ πλέον έχει ακόμη και 15 βαθμούς περισσότερους από τη Λάτσιο στην τρίτη θέση.

Το μέλος της εθνικής ομάδας της πΓΔΜ Elif Elmas εκτέλεσε από το 69ο λεπτό όταν αντικατέστησε τον Κβαρατσελία. Έγινε άλλος ένας αγώνας, η Λάτσιο ισοφάρισε με τη Φιορεντίνα (1:1), Η Μίλαν έχασε πειστικά από τη Σασουόλο, ενώ η Γιουβέντους απογοήτευσε τους φιλάθλους της με ήττα στη Μόντσα..