ΒΙΝΤΕΟ: Οι έφηβοι έφεραν τον θρίαμβο στην Μπορούσια Ντόρτμουντ

Mukoko και Binoe-Gitens έφεραν τη νίκη στη Borussia/φωτογραφία: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Οι παίκτες της Μπορούσια Ντόρτμουντ πανηγύρισαν την επίσκεψή τους στο Φράιμπουργκ εκτός έδρας με 3:1 στον αγώνα του δεύτερου γύρου της γερμανικής Bundesliga.

Οι «εκατομμυριούχοι» ξεκίνησαν καλά τη σεζόν, αφού μετά τη νίκη στον πρώτο γύρο στο ντέρμπι επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 1:0, απόψε νίκησαν άλλη μια ομάδα που έχει μεγάλες φιλοδοξίες.

Την πρώτη ευκαιρία του αγώνα έδωσε η νεότερη μεταγραφή της Μπορούσια, Άντονι Μοντέστε, που ήρθε ως αντικαταστάτης του άρρωστου Σεμπάστιαν Άλλερ, αλλά το σουτ του σταμάτησε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Μαρκ Φλέκεν. Ένα λεπτό αργότερα η Φράιμπουργκ απάντησε μέσω του Ούγγρου Ρόλαντ Σαλάι, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Αυτό που δεν έκανε ο Σαλάι, το πέτυχε στο 35' ο Μιχαέλ Γκρέγκοριτς, ο οποίος έδωσε προβάδισμα στη Φράιμπουργκ.

Φαινόταν ότι η Φράιμπουργκ θα κατάφερνε να κρατήσει ανέπαφη την εστία και να πάρει μια μεγάλη νίκη, αλλά ο προπονητής Έντιν Τέρζιτς παρουσίασε δύο νεαρούς ποδοσφαιριστές που γεννήθηκαν το 2004 στο δεύτερο ημίχρονο, τους Γκίτενς και Μουκόκο, οι οποίοι βελτίωσαν την εξέλιξη του αγώνα.

Στο 77' ο Γιουσούφ Μουκόκο βοήθησε τον Τζέιμι Μπίνο-Γκίτενς για να ισοφαρίσει σε 1:1.

Επτά λεπτά αργότερα, οι «εκατομμυριούχοι» έκαναν την πλήρη ανατροπή, αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Μουκόκο με ασίστ του Τζούλιαν Μπραντ.

Ένας άλλος αναπληρωματικός, ο Μάριους Βολφ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δύο λεπτά να απομένουν για το παιχνίδι.