ΒΙΝΤΕΟ: Τρομερή κούρσα για τον τίτλο της Premier League - Τσέλσι, Σίτι και Λίβερπουλ

Δυνατοί οι «κόκκινοι» στο ντέρμπι της πόλης κόντρα στην Έβερτον / Λίβερπουλ, Μεγάλη Βρετανία / 1 Δεκεμβρίου 2021 / Φωτογραφία: EPA-EFE / PETER POWELL

Τα φαβορί ήταν επιτυχημένα στους νέους τους αγώνες στην Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ έπεισε την Έβερτον (1:4), η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε την Άστον Βίλα (1:2) και η Τσέλσι κέρδισε τη Γουότφορντ με 1:2.

Η μονομαχία της Γουότφορντ με την Τσέλσι είχε διάλειμμα 35 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Η ιατρική βοήθεια χρειάστηκε να ανταποκριθεί γρήγορα επειδή ένας οπαδός στην κερκίδα υπέστη καρδιακή προσβολή.

Ο Μάουντ φρόντισε τους «μπλε» του Λονδίνου στο 29ο λεπτό και πριν την ανάπαυλα για τους γηπεδούχους, ο Ντένις σούταρε. Τον τελικό επίλογο έβαλε ο Ζίγες μετά την ασίστ του Μάουντ στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης στο Vicarage Road Stadium.

Δυνατή ήταν η Λίβερπουλ κόντρα στην Έβερτον στο ντέρμπι της πόλης, στο Γκούντισον Παρκ ο Σαλάχ σούταρε για το προβάδισμα των «κόκκινων», και ο Γκρέι ισοφάρισε (38`). Στο 64' ο Αιγύπτιος Σαλάχ πέτυχε το δεύτερο γκολ και ο Τζότα έλυσε όλα τα διλήμματα για τον νικητή στο 79'.

Οι «πολίτες» με επικεφαλής τον Πεπ Γκουαρδιόλα παρέμειναν και αυτή τη σεζόν στην κούρσα του πρωταθλήματος, μετά το πρώτο μέρος προηγήθηκαν με 0:2, και τα γκολ ήταν έργο των Ντίαζ και Σίλβα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόνο να μετριάσουν την ήττα τους μέσω του Γουάτκινς (47`).