ΒΙΝΤΕΟ: Τα ποστ έσωσαν την Ουαλία μέχρι το 98ο λεπτό, μεγάλη νίκη για το Ιράν

Οι Ιρανοί γιορτάζουν την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ/φωτογραφία: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Σήμερα, στον πρώτο αγώνα του δεύτερου γύρου στον όμιλο «Β» η εθνική ομάδα του Ιράν με 2:0 τον νίκησε Ουαλία και έτσι παρέμεινε στο παιχνίδι για μια από τις δύο πρώτες θέσεις της φάσης των XNUMX παγκόσμιο Κύπελλο.

Είδαμε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο στάδιο Ahmad bin Ali στο Al Rayyan στο οποίο οι Ουαλοί ήταν οι πρώτοι που απείλησαν, υπήρχε μια καλή ευκαιρία Κίφερ Μουρ στο 12ο λεπτό, αλλά δεν σημειώθηκε γκολ από τον παίκτη της Μπόρνμουθ.

Οι Ιρανοί αντέδρασαν, η επιλογή ηγήθηκε Κεϊρόζ σκοράρει ένα γκολ που ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ήταν 0:0 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος την πρωτοβουλία παίρνει η εθνική ομάδα του Ιράν, η οποία έχασε απίστευτες ευκαιρίες στο 52ο λεπτό. Πρώτα Αζμούν ξέφυγε καλά από την άμυνα και σούταρε, αλλά χτύπησε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια, έρχεται ένα ριμπάουντ Γκολιζάδα ο οποίος έκανε ένα υπέροχο σουτ, αλλά χτύπησε και το δοκάρι Hennessy.

Οι Ουαλοί έκαναν πολύ λάθος στις ενέργειές τους όταν χρειάστηκε να επιτεθούν, και στην αντίθετη πλευρά το Ιράν ήταν πιο επικίνδυνο και μια άλλη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 73ο λεπτό όταν Εζτολάχι απείλησε αλλά ο Χένεσι απέκρουσε την εστία του.

Επιτέλους είδαμε λίγο περισσότερο την Ουαλία. Μεγάλη επιστροφή στο Μουρ για Ντέιβις, έγινε δυνατό σουτ στον αμυντικό της Τότεναμ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ιράν έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 86' ο τερματοφύλακας Χένεσεϊ κάνει μεγάλο λάθος. Έτρεξε από τα δικά του 16 μέτρα, τα γκρέμισε Ταρέμι, αλλά ο διαιτητής προς έκπληξη όλων έδειξε μόνο κίτρινη κάρτα. Ακολούθησε κλήση VAR, η απόφαση άλλαξε σε κόκκινη κάρτα για τον τερματοφύλακα των Dragons. Αυτή ήταν και η πρώτη κόκκινη κάρτα στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022.

Τη στιγμή που πιστεύαμε ότι θα γίνει μοίρασμα των βαθμών, το Ιράν που πίεσε ακόμα περισσότερο προηγήθηκε με το υπέροχο γκολ του Συντριβάνια στο 98' για το 1:0. Η Ουαλία ήταν ανίσχυρη λόγω του γεγονότος ότι είχε έναν παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοί τους για ένα ακόμη γκολ. Ραμίν προς μεγάλη χαρά των Ιρανών φιλάθλων.