ΒΙΝΤΕΟ: Θεαματικό Ελ Κλάσικο, η Μπέλινγκχαμ γκρέμισε την Μπάρτσα στο τέρμα, οι «βασιλιάδες» ένα βήμα από τον τίτλο

Μια στιγμή από τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα/φωτογραφία: EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Στο ντέρμπι της 32ης αγωνιστικής στο "La Ligaστο γήπεδο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» μπροστά σε λίγο περισσότερους από 83.000 χιλιάδες θεατές, η ομάδα του Ρεάλ Μαδρίτης θριάμβευσε Βαρκελώνη με 3:2.

Ήδη από το έκτο λεπτό ο καταλανικός γίγαντας προηγήθηκε με το γκολ του Κρίστενσεν μετά από ασίστ του Ραφίνια. Στο 18' οι «βασιλιάδες» κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσω του Βινίσιους Τζούνιορ, ο οποίος ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι.

Στο πρώτο μέρος, η Μπάρτσα πέτυχε άλλο ένα γκολ στο 29ο λεπτό, αλλά το γκολ του Γιαμάλ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ μετά την καταγραφή του VAR.

Στο 69ο λεπτό οι παίκτες του κόουτς Τσάβι έφτασαν σε νέο ελάχιστο θετικό με το γκολ του Λόπες και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα η Ρεάλ φρόντισε ξανά για νέα ισοφάριση στο ματς μέσω του Λούκας και ο Βινίσιους Τζούνιορ σε ρόλο βοηθού.

Στο τέλος του αγώνα (90+1`) η Μπέλινγκχαμ έφερε σπουδαία νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά από ασίστ του Λούκας. Για τον Άγγλο αυτό είναι το 17ο γκολ της σεζόν στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ είναι τώρα ακόμα πιο κοντά στον τίτλο της La Liga, αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση με 81 βαθμούς, 11 περισσότερους από τη δεύτερη Μπάρτσα.

Νωρίτερα την Κυριακή διεξήχθησαν άλλα τρία ματς αυτού του γύρου: Χετάφε - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1:1, Αλμερία - Βιγιαρεάλ 1:2 και Αλαβές - Ατλέτικο Μαδρίτης 2:0.