epa08962959 Ο Μπρούνο Φερνάντες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγυρίζει αφού σημείωσε το προβάδισμα με 3-2 κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου του τέταρτου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ στο Μάντσεστερ, Βρετανία, 24 Ιανουαρίου 2021. EPA-EFE / Martin Rickett / ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ POOL. Καμία χρήση με μη εξουσιοδοτημένο ήχο, βίντεο, δεδομένα, λίστες αγώνων, λογότυπα συλλόγων / πρωταθλημάτων ή «ζωντανές» υπηρεσίες. Η διαδικτυακή χρήση εντός αγώνα περιορίζεται σε 120 εικόνες, χωρίς εξομοίωση βίντεο. Καμία χρήση σε στοιχήματα, παιχνίδια ή εκδόσεις μεμονωμένων συλλόγων / πρωταθλημάτων / παικτών.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε το Λίβερπουλ 3: 2 στο Old Trafford στο μεγαλύτερο αγγλικό ντέρμπι και προχώρησε στους προημιτελικούς του FA Cup.
Αυτή ήταν επίσης η πρώτη νίκη της United και του διευθυντή Ole Gunnar Solskj надr επί της Λίβερπουλ από τον Μάρτιο του 2018.

Ο άνθρωπος της απόφασης ήταν ο Πορτογάλος Bruno Fernandez που σκόραρε το αποφασιστικό γκολ από ένα ελεύθερο λάκτισμα στο 78ο λεπτό.

Το αποτέλεσμα άνοιξε ο Mohamed Salah με ένα γκολ στο 18ο λεπτό, αλλά μόνο οκτώ λεπτά αργότερα, μετά από μια υπέροχη βοήθεια από τον Marcus Rashford, Ο Mason Greenwood κατάφερε να καλύψει τη διαφορά
Η Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να έχει επιστρέψει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Άλισον είδε την πρόθεση του Λουκ Σαου, ενώ ο πυροβολισμός του Πολ Πόγκμπα κατέληξε κοντά στη σωστή θέση.
Αυτό που δεν κατάφεραν να κάνουν στο τέλος του πρώτου μέρους, οι "κόκκινοι διάβολοι" έκαναν στην αρχή του δεύτερου μέρους, Ο Ράσφορντ νίκησε τον Άλισον στο 48ο λεπτό.
Η Λίβερπουλ δεν παραιτήθηκε και στο 58ο λεπτό, χάρη στη Σαλάχ, πραγματοποιήθηκε εξίσωση, μετά την οποία ο Φερνάντεζ έθεσε το τελικό σκορ στο 72ο λεπτό.
Ο επόμενος αντίπαλος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο XNUMXο κύπελλο FA θα είναι το West Ham.
Νωρίτερα, η Τσέλσι δικαιολόγησε το ρόλο του φαβορί και νίκησε τον Λούτον 3: 1.