ΒΙΝΤΕΟ: Τι συμβαίνει με τη Μίλαν στη Serie A; Κροτίδα στα δίχτυα των Ροσονέρι

φωτο: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Μιλάνο απομακρύνθηκε από την κούρσα για τον τίτλο στην Ιταλία, ήδη 12 βαθμούς πίσω από τον ηγέτη Νάπολη που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Για τέσσερα σερί ματς οι «ροσονέρι» δεν έχουν κερδίσει στη Serie A, σήμερα απογοήτευσαν εκπληκτικά τους φιλάθλους τους με βαριά ήττα 2:5 από Σασουόλο. Εννέα γκολ δέχθηκαν σε δύο ματς, αν συνυπολογίσουμε και την ήττα στον τελευταίο γύρο από τη Λάτσιο (4:0).

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ σε 120 δευτερόλεπτα μέσω των Ντεφέλ και Φρατέσι και στη συνέχεια μείωσε ο Ζιρού μετά την ασίστ του Καλάμπρια.

Ο Μπεράρντι μπήκε επίσης στη λίστα των σκόρερ για το 1:3 μετά από 30 λεπτά αγώνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν ήδη 1:4 όταν ο Λαουριέντε σούταρε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι.

Το «πυροβόλι» συμπλήρωσε ο Ματέους Ενρίκε στο 79' και τον τελικό επίλογο έβαλε ο Οριγκί (81').

Η Μίλαν βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 38 βαθμούς, όσους και η Αταλάντα στην τρίτη θέση, και δύο λιγότερους από τη δεύτερη Ίντερ. Η Σασουόλο, που μετά από πολύ καιρό επέστρεψε στις νίκες και στόχος της είναι η επιβίωση στην ελίτ, βρίσκεται στη 16η θέση με 20 βαθμούς, όπως και η Λέτσε στη 15η θέση.