ΒΙΝΤΕΟ: Η Ισπανία είναι η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια στην υδατοσφαίριση

Τρίτος παγκόσμιος τίτλος για την ομάδα υδατοσφαίρισης της Ισπανίας/Βουδαπέστης, Ουγγαρία/3 Ιουλίου 2022/Φωτογραφία: EPA-EFE/Tibor Illyes

Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης Ισπανίας το ξεπέρασε Ιταλία στον τελικό του Το Παγκόσμιο Κύπελλο, που διοργανώθηκε στην Ουγγαρία μετά την καλύτερη έκδοση των πέναλτι 15:14 (9:9 μετά το κανονικό μέρος του αγώνα).

Οι Ισπανοί άνοιξαν καλύτερα το ματς, προηγήθηκαν μέσω των Alberto Munarizo και Alvaro Granada, αλλά οι Ιταλοί πρόλαβαν γρήγορα, οπότε μετά το πρώτο τέταρτο ήταν 3:3.

Η κόκκινη «μανία» ήταν εξαιρετική στην επίθεση στο δεύτερο μέρος της μονομαχίας, αλλά στη συνέχεια οι Ιταλοί δεν είχαν απάντηση στην πισίνα.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο προπονητής των Ατζούρι, Αλεσάντρο Καμπάνια, άλλαξε τους τερματοφύλακες και αντί του Μάρκο Ντε Λούνγκο, έδωσε ευκαιρία στον Τζιανμάρκο Λευκωσίας, ο οποίος ξεχώρισε με τις αποκρούσεις του, κατάφερε να αμυνθεί και οι Ιταλοί χρησιμοποίησαν στην επίθεση για να πλησιάσουμε τους Ισπανούς.

Στα δύο τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το σκορ ήταν ισόπαλο και αφού οι άμυνες ήταν στο ύψος της αποστολής, οι διαιτητές έπρεπε να χωρίσουν τις δύο ομάδες.

Οι Ισπανοί τα πήγαν καλύτερα σε αυτά και τελικά κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο. Αυτός είναι ο τρίτος παγκόσμιος τίτλος τους, κέρδισαν τους δύο προηγούμενους το 1998 και το 2001.