ΒΙΝΤΕΟ | Οι Ισπανοί δεν είχαν τη δική τους βραδιά: PSG και Borussia Dortmund με νίκες στις ρεβάνς για τα ημιτελικά του Champions League

Φωτογραφία: EPA-EFE/Siu Wu

Απόψε διεξήχθησαν οι πρώτοι ρεβάνς των προημιτελικών στο Champions League και μετά οι ομάδες της Παρί Σεν Ζερμέν και της Μπορούσια Ντόρτμουντ, που είχαν έλλειμμα μετά τις προηγούμενες μονομαχίες, αλλά τώρα κατάφεραν να πανηγυρίσουν στην επιστροφή. αγώνες, ήταν ευχαριστημένοι.

Στον πρώτο αγώνα, η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη νίκη με 2:3 στη Γαλλία επί της PSG, αλλά απόψε ο σύλλογος από το Παρίσι την απέκλεισε από την πιο ελίτ ευρωπαϊκή διοργάνωση με νίκη 1:4 στην Ισπανία.

Από την πρώτη στιγμή η PSG πίεσε την Μπαρτσελόνα και έπαιξε στο μισό των Καταλανών, ωστόσο η Μπαρτσελόνα ήταν η πρώτη που προηγήθηκε με τα γκολ του Ράφια σχετικά με τη βοήθεια του Λαμίν Γιαμάλ που είχε εξαιρετική διείσδυση στη δεξιά πλευρά.

Τα προβλήματα για τους άντρες του Τσάβι ξεκίνησαν μετά από μισή ώρα αγώνα όταν Ρόναλντ Αραούχο έκανε φάουλ στον Αρκόλα που ορμούσε προς την εστία Τερ Στέγκεν και δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα ως τελευταίος παίκτης στην άμυνα. Μόλις δέκα λεπτά αργότερα Osman Dembele έφερε την ισοφάριση για την PSG.

Στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την PSG που πέτυχε τρία γκολ για να κερδίσει και να φτάσει στα ημιτελικά. Μόσχοι στο 54' σκόραρε για το 1:3, Μπαπέ από πέναλτι επτά λεπτά αργότερα σούταρε για το 1:3 και το τέταρτο γκολ ήταν επίσης έργο του Γάλλου σκόρερ. Να αναφέρουμε ότι στο μεταξύ κόκκινη κάρτα δέχθηκε και ο προπονητής της Μπαρτσελόνα. Τσάβι.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης όπως και η Μπάρτσα δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το πλεονέκτημα ενός γκολ μετά το πρώτο παιχνίδι (2:1) και απόψε ηττήθηκαν με 4:2 στη Γερμανία.

Ακόμα και μετά το πρώτο μέρος, η Μπορούσια προηγήθηκε 2:0 με τα γκολ του Μπραντ и Μάτσεν. Η Ατλέτικο δεν τα παράτησε στο δεύτερο ημίχρονο με αυτογκόλ Hummels και η βαθμολογία του Κορέα σημειώθηκε ισοπαλία 2:2.
Φαινόταν ότι η Μπορούσια θα μπορούσε να πέσει ψυχολογικά εδώ, αλλά δεν συνέβη γιατί Ολόκληρος κύκλος и Sabitzer εξασφάλισε τη νίκη με 4:2 για τους «εκατομμυριούχους».