ΒΙΝΤΕΟ: Οι ΗΠΑ ξεπέρασαν τον Καναδά με 40 βαθμούς για τους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Αμερικανοί μπασκετμπολίστες υπερασπίζονται τον παγκόσμιο τίτλο/Σίδνεϊ, Αυστραλία/30 Σεπτεμβρίου 2022/φωτογραφία: EPA-EFE/JAMES GOURLEY

Η εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών των Ηνωμένων Πολιτειών με πειστικό παιχνίδι και νίκη επί Καναδάς (83:43) προκρίθηκε στον τελικό παγκόσμιο Κύπελλο που διαδραματίζεται στην Αυστραλία.

Αφού νίκησαν τη σερβική ομάδα στα προημιτελικά με 33 πόντους διαφορά, οι Αμερικανίδες ήταν ακόμη πιο πειστικές στον ημιτελικό αγώνα στο παρκέ στο Σίδνεϊ.

Η ερώτηση του νικητή δεν τέθηκε ποτέ, γιατί μετά από λίγα μόνο λεπτά παιχνιδιού το αποτέλεσμα ήταν ήδη εκεί 15: 0 υπέρ των Ηνωμένων Πολιτειών.

Ο Καναδάς δεν είχε καμία ευκαιρία και το πλεονέκτημα μεγάλωνε στο λεπτό, μέχρι τους τελευταίους 40 πόντους διαφορά.

Στιούαρτ στις νικήτριες τάξεις έλαμψε με 17 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ στην αντίθετη πλευρά κανένας μπασκετμπολίστας δεν είχε διψήφια απόδοση, η πιο αποτελεσματική ήταν Amihere με οκτώ καλάθια.

Στον δεύτερο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου από τις 11.30:XNUMX οι γηπεδούχοι συναντώνται Αυστραλία και η επιλογή των Κίνα.