ΒΙΝΤΕΟ: Η Ρόμα κατέκτησε το Conference League, ο Μουρίνιο έγραψε ιστορία στα Τίρανα

Η Ρόμα είναι η πρώτη πρωταθλήτρια στο Conference League / Τίρανα, Αλβανία / 25 Μαΐου 2022 / Φωτογραφία: EPA-EFE / Malton Dibra

Οι ποδοσφαιριστές του Roma είναι οι πρώτοι κατακτητές του League of Conferences, απόψε στα Τίρανα (Αλβανία) πανηγύρισε κατά Feyenoord με 1:0.

Είναι το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για τη Ρόμα από το 1961 όταν κατέκτησε το Κύπελλο Πόλεων. Στο μεταξύ, ήταν φιναλίστ το 1984 όταν έχασε στο Κύπελλο Πρωταθλητριών και το 1991 στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Ο Ρωμαίος «λύκος» θριάμβευσε επί των Ολλανδών με το γκολ του Νικόλα Ζανιόλο σε 32 λεπτά, και έτσι ο προπονητής του ιταλικού συλλόγου Χοσέ Μουρίνιο έγινε η πρώτη που ένωσε όλα τα τρόπαια στις διεθνείς διοργανώσεις της UEFA.

Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να κατακτήσουν το Champions League, το UEFA Cup / Europa League και το Conference League.

Αν και έχασαν τον τραυματία Χένρικ Μχτάριαν μετά από μόλις 15 λεπτά, οι παίκτες του Μουρίνιο κατάφεραν να φτάσουν στο ελάχιστο πλεονέκτημα στο πρώτο 45λεπτο μετά τον υπέροχο συνδυασμό Μαντσίνι και Ζανιόλο.

Η Ρόμα άφησε σοφά την πρωτοβουλία στη Φέγενορντ, καθώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, η ένταση έγινε αισθητή στον αγωνιστικό χώρο και σε μία από τις καταστάσεις ο Λορέντζο Πελεγκρίνι δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

Η Φέγενορντ είχε την πρώτη σοβαρή ευκαιρία στο 41', όταν ο Κοκτσού σούταρε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρουί Πατρίσιο.

Ήδη στο 47' η Φέγενορντ είχε δύο καθαρές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Πρώτα είχαν τρίποδο, και στη συνέχεια μετά τη δεύτερη προσπάθεια ο Πατρίσιο αντέδρασε και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 50ο λεπτό φάνηκε η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν μετά από ένα υπέροχο σουτ ο Πατρίσιο απέκρουσε την μπάλα στο δοκάρι, και μετά σε κόρνερ. Ήταν ο μόνος τρόπος να σταματήσει ένα τέτοιο σουτ για να μην καταλήξει στα δίχτυα.

Η Φέγενορντ συνέχισε να επιτίθεται και να θέτει σοβαρά σε κίνδυνο τον αντίπαλο, αλλά η Ρόμα κατάφερε να αμυνθεί.

Η Ρόμα χρησιμοποίησε επιδέξια την πτώση της συγκέντρωσης της Φέγενορντ, ο ρωμαϊκός σύλλογος απείλησε μόνο περιστασιακά, στην αρχή του 86ου λεπτού απείλησε ο Πελεγκρίνι, αλλά ο τερματοφύλακας της Φέγενορντ αντέδρασε έγκαιρα. Στο δεύτερο λεπτό της παράτασης ο Ολλανδός εκπρόσωπος λίγο έλειψε να ισοφαρίσει μετά την απρόσεκτη αντίδραση του Κρις Σμόλινγκ.

Τελικά η Ρόμα θριάμβευσε με 1:0 και εκτός από το τρόπαιο εξασφάλισε και θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για την επόμενη σεζόν 2022/2023.