ΒΙΝΤΕΟ: Ανατροπή της Λίβερπουλ, ο τελευταίος γύρος κρίνει τον πρωταθλητή στην Premier League

Ο Takumi Minamino ανακοινώνει την ανατροπή της Λίβερπουλ εναντίον της Σαουθάμπτον / Φωτογραφία: EPA-EFE / TOLGA AKMEN

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ παρέμεινε στην κούρσα για τον τίτλο του αγγλικού πρωταθλήματος και εξακολουθεί να έχει ελπίδες να κερδίσει και τα τέσσερα τρόπαια αυτή τη σεζόν.

Λίβερπουλ πανηγύρισε σημαντικό θρίαμβο στον αγώνα της 37ης προτελευταίας αγωνιστικής του Πρέμιερ Λιγκ στο St Mary's Stadium εναντίον Σαουθάμπτον - 2: 1. Οι «κόκκινοι» παρέμειναν έτσι στην κούρσα για τον τίτλο στην Πρέμιερ Λιγκ, έχουν έναν βαθμό λιγότερο από τον πρωτοπόρο Πόλη του Μάντσεστερ.

Ο αγώνας για τον φιναλίστ στο Champions League δεν ξεκίνησε καλά, η Σαουθάμπτον προηγήθηκε με το γκολ του Ρέντμοντ σε 13 λεπτά. Οι «κόκκινοι» πήραν τότε την πρωτοβουλία, και δεν χρειάστηκαν πολύ χρόνο για να ισοφαρίσουν, ισοφάρισαν με το γκολ του Minamino σε 27 λεπτά. Ο Ιάπωνας δεν πανηγύρισε το γκολ από σεβασμό στη Σαουθάμπτον, δεδομένου ότι έπαιξε σε αυτή την ομάδα για μισή σεζόν.

Νωρίτερα, ο Φιρμίνο τίναξε τα δίχτυα των γηπεδούχων, αλλά ο Βραζιλιάνος ήταν σε θέση οφσάιντ. Μετά από μόλις τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζότα είχε μεγάλη ευκαιρία, ακολούθησε πολύ καλά το σουτ του Τσιμίκα, αλλά σούταρε από τα έξι μέτρα δίπλα από την εστία του ΜακΚάρθι.

Η πρωτοβουλία, ωστόσο, είχε ως αποτέλεσμα την ανατροπή της Λίβερπουλ. Μετά από μία βολή, η άμυνα της Σαουθάμπτον επενέβη, αλλά η μπάλα έφτασε Matip, που έκανε εξαιρετική δουλειά, κατάφερε να χτυπήσει με το κεφάλι τα δίχτυα της εστίας.

Στον τελευταίο γύρο, η Σίτι θα υποδεχθεί την Άστον Βίλα εντός έδρας, ενώ η Λίβερπουλ θα υποδεχθεί τη Γουλβερχάμπτον στο Άνφιλντ. Όλοι οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής θα διεξαχθούν στις 22 Μαΐου στις 17.00.