ΒΙΝΤΕΟ | Η Πορτογαλία είναι η τρίτη φάση των XNUMX στο Κατάρ

Φωτογραφία: EPA-EFE/Abedin Taherkenareh

Μετά τη Γαλλία και τη Βραζιλία, η Πορτογαλία είναι η τρίτη φάση των XNUMX στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Απόψε οι Πορτογάλοι πανηγύρισαν στο ντέρμπι κόντρα στην Ουρουγουάη με 2:0. Το πρώτο ημίχρονο δεν έφερε πάρα πολλούς ενθουσιασμούς, οπότε τα δίχτυα ήταν ήσυχα. Οι Πορτογάλοι έφτασαν στη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο όταν σημειώθηκαν και τα δύο γκολ.

Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Μπρούνο Φερνάντες. Κατά το πρώτο γκολ, ο Φερνάντες σέντραρε για τον Ρονάλντο στο 54ο λεπτό, αλλά ο Ρονάλντο, αν και πήδηξε, δεν έπαιξε με την μπάλα, οπότε το γκολ πιστώθηκε στον Φερνάντες. Οι Ουρουγουανοί προσπαθούσαν, μπήκαν Ο Σουάρες στην επίθεση όμως έλειπε η συνειδητοποίηση. Ο πόντος του αγώνα τέθηκε στην παράταση όταν ο Μπρούνο Φερνάντες μετέτρεψε το καταδικασμένο πέναλτι.

Σε αυτόν τον όμιλο, η Πορτογαλία είναι ασφαλής πριν τον τρίτο γύρο με έξι βαθμούς, ενώ για τη δεύτερη θέση θα παλέψουν η Γκάνα που έχει τρεις βαθμούς και η Νότια Κορέα και η Ουρουγουάη με έναν βαθμό.