ΒΙΝΤΕΟ: «Πετάρδα» στο δίχτυ της Γουότφορντ, ο Μανέ έγραψε ιστορία στην Πρέμιερ Λιγκ

Ο Σάντιο Μανέ θα μπορούσε να φύγει σύντομα από τη Λίβερπουλ / Φωτογραφία: EPA-EFE / Andrew Yates

Σήμερα, στον όγδοο γύρο της Πρέμιερ Λιγκ, η ομάδα της Λίβερπουλ θριάμβευσε με 0: 5 στην επίσκεψη στο Γουότφορντ.

Ο Μανέ ξεκίνησε τη σειρά τερμάτων των Κόκκινων στο ένατο λεπτό και με αυτό το γκολ ο Σενεγαλέζος μπήκε στην ομάδα των παικτών που πέτυχαν 100 ή περισσότερα γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Για τον Μανέ, αυτό είναι ένα ιωβηλαίο 100 γκολ στην κορυφαία διοργάνωση, και ταυτόχρονα είχε έξι σε 10 ματς σε όλες τις διοργανώσεις από την αρχή της σεζόν. Επιπλέον, ο μεγάλος επιθετικός έγινε ο τρίτος Αφρικανός ποδοσφαιριστής που ξεπέρασε το όριο των 100 γκολ στο πρωτάθλημα.

Πριν από αυτόν, ο Διεθνής Ακτή Ελεφαντοστού Ντιντιέ Ντρογκμπά της Τσέλσι, ο οποίος σημείωσε 254 γκολ σε 104 αγώνες και ο Μανέ, ο Αιγύπτιος Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος σκόραρε 165 φορές σε 103 παιχνίδια, τα κατάφεραν.

Στο σημερινό ματς, ο Φιρμίνο σημείωσε χατ-τρικ με γκολ στα 37, 52 και 91 λεπτά, ενώ στο 54 'ο Σαλάχ σούταρε και στα δίχτυα του Φουστέρ.