ΒΙΝΤΕΟ: Η Οκλαχόμα νικά τους Κλίπερς στον αγώνα για τα πλέι οφ

φωτογραφία: EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Οκλαχόμα θριάμβευσε επί ενός άμεσου ανταγωνιστή για μια θέση στα play-off, Κλίπερς, στο Λος Άντζελες με σκορ 101:100 in NBA League.

Αυτό που ανησυχεί περισσότερο τους Κλίπερς από την ήττα είναι ο τραυματισμός Παύλος Τζορτζ, ο οποίος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το παιχνίδι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αφού δέχτηκε ένα άβολο χτύπημα στο δεξί γόνατο κατά την προσγείωση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν καλά το ματς, προηγήθηκαν με 18:4, αλλά η Οκλαχόμα επέστρεψε γρήγορα στην ισοπαλία, η οποία ίσχυε και για τα 48 λεπτά του αγώνα.

Μετά τον τραυματισμό του Γιώργου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (93:97), αλλά οι Κλίπερς είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη στην τελευταία επίθεση. Ανέλαβε την ευθύνη Kawhi Leonard, αλλά δεν κατάφερε να χτυπήσει έγκαιρα το καλάθι, δηλαδή ο Λου Ντορτ έπαιξε καλά αμυντικά.

Ήταν το πιο αποτελεσματικό για την Οκλαχόμα Γκιλγκίς Αλέξανδρος με 31 πόντους, και στην απέναντι πλευρά ο Λέοναρντ είχε 21 καλάθια. Το LA Clippers βρίσκεται στην πέμπτη θέση της Δύσης (38-35), ενώ οι City Thunder είναι στην έβδομη θέση (36-36).