ΒΙΝΤΕΟ | Πριν από δύο χρόνια σήμερα: Η Μακεδονία χάρηκε στη μέση του Ντούισμπουργκ

Φωτογραφία: EPA-EFE / SASCHA STEINBACH

Σαν σήμερα πριν από δύο χρόνια, η ποδοσφαιρική ομάδα της πΓΔΜ πέτυχε μια ιστορική νίκη στο Ντούισμπουργκ, επικρατώντας της Γερμανίας με 1:2.

Οι Γερμανοί έλεγξαν την μπάλα από την αρχή του αγώνα, κυνήγησαν αμέσως το πρώτο γκολ, έκαναν κύκλους επικίνδυνα από όλες τις πλευρές, αλλά οι ποδοσφαιριστές μας που στάθηκαν τυχεροί σε συγκεκριμένες στιγμές σταμάτησαν όλες τις βιασύνες.

Στο ένατο λεπτό, οι Γερμανοί είχαν την πρώτη σοβαρή ευκαιρία, ο Haverz βρήκε τον Gorecka εγκαίρως, ο οποίος ευτυχώς έπληξε το εμπόδιο.

Γκναμπρί, το μέλος της Μπάγερν στο 27' προσπάθησε να τον αιφνιδιάσει από τα πλάγια Ντιμιτρίβσκι. Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε ιδανική θέση στο πέναλτι μας στο 32' αφού δεν αντιδράσαμε καλά, αλλά και πάλι για καλή μας τύχη η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία.

Στο 40ο λεπτό, η πρώτη σπάνια ευκαιρία για τους ποδοσφαιριστές μας να απειλήσουν και θα μπορούσε εύκολα να μετατραπεί σε γκολ, ένα υπέροχο φάουλ από Άλιοσκι, ακολούθησε καλά Άδεμι ο οποίος προσπάθησε να βάλει με κεφαλιά την μπάλα και έσωσε με τη μέγιστη δυνατή προσπάθεια Τερ Στέγκεν.

Και όταν επιτέλους ξεφορτωθήκαμε τη δυνατή πίεση, μια μεγάλη έκπληξη, λίγο πριν το διάλειμμα Ένις Μπάρντι το βρήκε ωραία Πάντεφ που με τεχνογνωσία και τακτικά σούταρε στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν σοκάροντας τους Γερμανούς και τον προπονητή τους εκείνη τη στιγμή, Ιωακείμ Λεβ.

Στο 62ο λεπτό δόθηκε αμφισβητούμενο πέναλτι. Υγιής σύμφωνα με τον Ρώσο διαιτητή που του έγινε φάουλ Άλιοσκι, και ήταν σίγουρος από το λευκό σημείο Γκουντογκάν. Στο 74ο λεπτό Ρίστοφσκι την κατάλληλη στιγμή κατάφερε να το μπλοκάρει Κίμιχ και να αποτρέψει ενδεχόμενη ανατροπή των Γερμανών.

Στην επόμενη επίθεση, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε η Εθνική μας ομάδα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ιαν, οι Μακεδόνες ποδοσφαιριστές αντέδρασαν αμέσως στον διαιτητή, αλλά δεν κατακυρώθηκε τίποτα, συν ι Πάντεφ δέχθηκε κίτρινη κάρτα που τον έκανε να χάσει τον επόμενο αγώνα.

Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία έχασε η Γερμανία στην επόμενη επίθεση, ο Βέρνερ δεν αντιλήφθηκε από ιδανική θέση. Η ποινή για τους Γερμανούς έφτασε στο 85ο λεπτό όταν Έλμας χτύπησε για μια ιστορική νίκη.