ΒΙΝΤΕΟ | Ο Μιόβσκι έφερε τη νίκη για τη Μακεδονία κόντρα στα Νησιά Φερόε

Φωτογραφία: Στιγμιότυπο οθόνης

Ελάχιστη νίκη 1:0 πανηγύρισε σήμερα η ποδοσφαιρική ομάδα της πΓΔΜ στον φιλικό αγώνα με τις Νήσους Φερόε. Άνθρωπος της απόφασης ήταν ο επιθετικός της Αμπερντίν, Μπόγιαν Μιόβσκι στο τέλος του αγώνα.

Τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα κύλησαν με ήρεμο παιχνίδι χωρίς ευκαιρίες στο ματς. Η μόνη απειλή για το τέρμα των φιλοξενούμενων σε εκείνη την περίοδο αποβλήθηκε Μιλάνο Ριστόφσκι που με κεφαλιά έστειλε έξω από το τέρμα.

Βαλλωνική Εθεμ στο 25ο λεπτό βγήκε «ένας εναντίον ενός» μετά τη μακρινή μπαλιά του Στέφαν Ρίστοφσκι, αλλά σε αυτή την κατάσταση κατακυρώθηκε μια ύποπτη θέση οφσάιντ,

Φωτογραφία: Screenshot/MTV

Στο 32' μετά από σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, βρεθήκαμε σε καλή ευκαιρία, αλλά πήραμε μόνο κόρνερ, από την οποία απειλήσαμε μέσω Ντάρκο Βελκόφσκι. Τέσσερα λεπτά αργότερα Άλιοσκι βρέθηκε σε μεγάλη ευκαιρία, και το δυνατό του σουτ κατέληξε στο δοκάρι.

Ο αντίπαλος είχε τη μοναδική πιο σοβαρή ευκαιρία στο 40' όταν Στέφαν Ράντοσλιεβιτς σουτ πάνω από την εστία του Σισικόφσκι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μιλέφσκι φρεσκάρισε την επίθεση με την είσοδο του Μπόγιαν Μιόβσκι και η Ελίφ Έλμας, Ίλια Νέστοροφσκι και Μίλαν Ριστόφσκι. Αλλά και με αυτούς στο γήπεδο, η εικόνα στο γήπεδο δεν άλλαξε πολύ, στείλαμε την πρώτη απειλή στο δεύτερο ημίχρονο μέσα από Jani Atanasov που σούταρε πάνω από την εστία από απόσταση, ήταν το μοναδικό μας σουτ στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Darko Churlinov στο 68' δοκίμασε σουτ από την άκρη του πέναλτι, αλλά και το σουτ του κατέληξε πάνω από την εστία χωρίς προβλήματα για τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Αμέσως μετά από εκείνη την προσπάθεια του Τσουρλίνοφ, ακολούθησαν δύο νέοι αντικαταστάτες στην επιλογή μας. Ντέιβιντ Μπαμπούνσκι и Αγών Ελέζι αντικαταστάθηκαν από τους Valon Etemi και Yani Atanasov.

Το ντεμπούτο του Jovan Manev για την εθνική ομάδα, που αντικατέστησε τον Ντάρκο Βελκόφσκι στο 15ο λεπτό. Στο 78' ο Έλμας έχασε μεγάλη ευκαιρία και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Μιόβσκι πέτυχε το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης.