ΒΙΝΤΕΟ | Ο Μέσι θα ονειρεύεται ακόμα, η Πολωνία συνεχίζει στα νοκ άουτ παρά την ήττα

Φωτογραφία: EPA-EFE/Ronald Wittek

Στην επόμενη φάση του Γ' Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ περνούν οι εθνικές ομάδες της Πολωνίας και της Αργεντινής.

Η κατάσταση με την Αργεντινή ήταν ξεκάθαρη, οι Αργεντινοί χρειάζονταν νίκη και την πέτυχαν με 2:0. Οι Αργεντινοί έφτασαν στη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Γκαούτσο κυριάρχησαν όμως από την αρχή Wojciech Szczesny ήταν φανταστικός στο γκολ της Πολωνίας. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους απέκρουσε και πέναλτι, που ήταν το δεύτερο του σε αυτό το Μουντιάλ.

Η άμυνα της Πολωνίας υποχώρησε μετά από μόλις ένα λεπτό αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο όταν Μακ Άλιστερ βάλε την μπάλα στα δίχτυα. Έβαλε το τελικό σκορ Αλβάρεζ στο 67ο λεπτό.

Αν και η Πολωνία έχασε, τερμάτισε δεύτερη, λόγω της καλύτερης διαφοράς τερμάτων από τους Μεξικανούς. Μέχρι τις τελευταίες στιγμές των αγώνων η συγκεκριμένη επιλογή είχε ισάξια διαφορά τερμάτων με τους Πολωνούς, αλλά έμειναν και πάλι πίσω τους λόγω λιγότερων κίτρινων καρτών. Με το γκολ των Σαουδάραβων στο τέρμα επιβεβαιώθηκε το πλασάρισμα της Πολωνίας στην επόμενη φάση.

Το Μεξικό κέρδισε τη Σαουδική Αραβία με 2-1, αλλά ήταν μόλις ένα γκολ μακριά από τη φάση των νοκ άουτ. Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και σε αυτή τη συνάντηση, μπήκαν και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, σούταραν Χένρι Μάρτιν и Λουίς Τσάβες. Σκόραρε για τη Σαουδική Αραβία στον τελικό Al-Dawsari.

Στη φάση των XNUMX η Αργεντινή θα πάρει την πρώτη θέση αντιμετώπισε την Αυστραλία, η οποία εξασφάλισε την πρόκριση νωρίτερα σήμερα, ενώ η Πολωνία θα πάει στη Γαλλία.