ΒΙΝΤΕΟ: Ο Λούτον μόλις εξόργισε τη Λίβερπουλ, τους «κόκκινους» στην κορυφή της Premier League

φωτογραφία: EPA-EFE / PETER POWELL

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής σε Πρέμιερ Λιγκ σήμερα στο γήπεδο «Ένφιλντ» οι ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ δικαιολόγησε τον ρόλο του φαβορί κατά Λούτον (4: 1).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μετά το πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Ιρλανδού διεθνή Όγκμπενε στο 12ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πλήρη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, πρώτα ισοφάρισαν με το γκολ του Φαν Ντάικ στο 56ο λεπτό και μόλις 120 δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκάκπο έκανε το 2:1.

Στο 71' ο Ντίαζ σούταρε για το 3:1 μετά από ασίστ του Ρόμπερτσον και ο Έλιοτ (90') έδωσε τον τελικό επίλογο.

Στον πίνακα, οι «κόκκινοι» βρίσκονται στην πρώτη θέση με 60 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Λούτον, που θα παλεύει για την επιβίωση στην ελίτ μέχρι το τέλος της σεζόν, βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη 18η θέση με 20 βαθμούς.