ΒΙΝΤΕΟ | LSH: Σίγουρη η Τσέλσι στο ντέρμπι, η PSG δεν κέρδισε στη Λισαβόνα, ο Χάαλαντ δεν σταματά

Τσέλσι - Μιλάνο/5 Οκτωβρίου/φωτογραφία: EPA-EFE/Isabel Infantes

Απόψε διεξήχθησαν νέοι αγώνες στο Champions League και πίσω μας είναι μια αρκετά συναρπαστική βραδιά στην οποία είδαμε έως και 28 γκολ. Τσέλσι και Μίλαν έπαιξαν το ντέρμπι.

Αν και αυτό το ματς χαρακτηρίστηκε ως το ντέρμπι της βραδιάς, εντούτοις όλα στο γήπεδο πέρασαν στο σημάδι μιας ομάδας. Οι «μπλε» κυριάρχησαν και σημείωσαν πειστική νίκη 3:0. Το παιχνίδι άνοιξε με το γκολ της Φοφανά στο 24ο λεπτό. Ήταν το μοναδικό γκολ στο πρώτο 45λεπτο, η Μίλαν έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει μέσω του Κρούνιτς στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μπήκε στο σκορ και ανέβασε το σκορ σε 2:0. Δεν πέρασε πολύς χρόνος, μετά από μόλις πέντε λεπτά ο Ρις Τζέιμς σούταρε για το 3:0.

Η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε εναντίον της Κοπεγχάγης και εκεί πάλι ένα από τα κύρια αστέρια ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο Νορβηγός πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και έτσι ο Γκουαρδιόλα αποφάσισε να τον ξεκουράσει στο δεύτερο 45λεπτο. Οι Μαχρέζ και Αλβάρες πέτυχαν από άλλο ένα γκολ, ενώ η Κοτσολάβα χτύπησε τα δίχτυα της.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να είναι πιο δύσκολη από το αναμενόμενο, αλλά δεν επέτρεψε την έκπληξη και πανηγύρισε κόντρα στη Σαχτάρ (2:1). Είδαμε τα τρία γκολ που μπήκαν σε αυτό το ματς στο πρώτο ημίχρονο, οι Ροντρίγκο και Βινίσιους σκόραραν για τη Ρεάλ, ο Ζούμπκοφ για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπενφίκα στη Λισαβόνα κατάφερε να σταματήσει την PSG και αυτή είναι η μεγαλύτερη έκπληξη στα αποψινά ματς. Η PSG προηγήθηκε στο 22' όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια με τους Νεϊμάρ και Μπαπέ, ο Μέσι πέτυχε ένα υπέροχο γκολ.

Μετά τις ήττες στους δύο πρώτους γύρους, η Γιουβέντους νίκησε απόψε τη Μακάμπι Χάιφα με 3:1. Δύο γκολ πέτυχε ο Ραμπιό, ένα ο Βλάχοβιτς και ο Ντέιβιντ πέτυχε το παρηγορητικό γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ σημείωσε πειστική νίκη επί της Σεβίλλης, κερδίζοντας με 1:4. Οι «εκατομμυριούχοι» έλυσαν την απορία του νικητή ήδη από το πρώτο ημίχρονο, μετά το οποίο προηγήθηκαν με 0:3.