ΒΙΝΤΕΟ | Ντέρμπι του Λονδίνου για τη Γουέστ Χαμ, η Έβερτον κέρδισε τη Νιούκαστλ και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη

Φωτογραφία: ΕΠΑ-ΕΦΕ / NEIL HALL

Η ομάδα της Έβερτον κέρδισε τη Νιούκαστλ (3:0) με ένα φανταστικό παιχνίδι και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς στη μάχη για την επιβίωση μετά την αφαίρεση δέκα βαθμών από την Πρέμιερ Λιγκ.

Με την αφαίρεση των βαθμών, η Έβερτον έπεσε στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά πλέον οι «καραμέλες» βγαίνουν από την επικίνδυνη ζώνη με ένα φανταστικό παιχνίδι κόντρα στην αποψινή ευνοούμενη Νιούκαστλ. Για τις «καραμέλες» αυτός ήταν ο έκτος θρίαμβος της σεζόν.

Τα δίχτυα ήταν αδράνεια μέχρι το 79ο λεπτό ΜακΝιλ άνοιξε το αποτέλεσμα μετά το σφάλμα του Κίραν Τρίπιερ. Ο καλύτερος βοηθός στην Πρέμιερ Λιγκ είχε ένα εφιαλτικό τελείωμα, οπότε μόλις επτά λεπτά έκανε ένα λάθος για άλλη μια φορά και στη συνέχεια μπήκε στη λίστα των σκόρερ Dookure για 2:0. Ο Μπέτο διαμόρφωσε το τελικό 3:0 με το ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ στο έκτο λεπτό της παράτασης.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς η Έβερτον είναι 17η και στον επόμενο γύρο παίζει με την Τσέλσι που είναι 10η.

Στο ντέρμπι του Λονδίνου, η Γουέστ Χαμ βγήκε νικήτρια, νικώντας εντός έδρας την Τότεναμ με 1:2 και αυτό με ανατροπή αφού είχε έλλειμμα μετά το πρώτο ημίχρονο.

Ρομέρο μετά τη γωνία του Πέδρο Πόρο άνοιξε το σκορ μετά από 11 λεπτά, και ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα στην ανάπαυλα. Μετά από μόλις επτά λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπόουεν ισοφάρισε το αποτέλεσμα, ενώ η Γουέστ Χαμ φρόντισε για τους τρεις βαθμούς. Word-Prowse περίπου 15 λεπτά μέχρι το τέλος της συνάντησης.

Με αυτή τη νίκη, η Γουέστ Χαμ περνά στην ένατη θέση, ενώ η Τότεναμ παραμένει στην πέμπτη θέση με τους ίδιους βαθμούς με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.