ΒΙΝΤΕΟ: Η Λίβερπουλ απέφυγε την ήττα στο Άνφιλντ με παίκτη λιγότερο

Ο Λουίς Ντίαζ έδωσε έναν βαθμό στους κόκκινους κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας/Φωτογραφία: EPA-EFE/ANDREW YATES

Στον τελευταίο αγώνα του δεύτερου γύρου του Πρέμιερ Λιγκ, Λίβερπουλ и Κρυστάλλινο παλάτι ήρθαν ισόπαλοι 1:1 (0:1). Μια τέτοια έκβαση είναι φυσικά έκπληξη, γιατί οι «κόκκινοι» ήταν μεγάλα φαβορί εντός έδρας, αλλά δεδομένης της εξέλιξης των γεγονότων, ο Γιούργκεν Κλοπ θα μπορούσε να αρκεστεί στην ισοπαλία.

Ο Πάτρικ Βιεϊρά έστησε άψογα την τακτική της Κρίσταλ Πάλας, η οποία προηγήθηκε στο 32ο λεπτό. Επειτα Ο Γουίλφριντ Ζάχα βρέθηκε σε μεγάλη ευκαιρία, την οποία χρησιμοποίησε με ωραίο σουτ στην κάτω δεξιά γωνία της εστίας του Άλισον Μπέκερ.

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ επιτέθηκε για την ισοφάριση που κατάφερε να πάρει, αλλά έμεινε με έναν παίκτη κάτω νωρίτερα λόγω της κόκκινης κάρτας του Darwin Nunez σε 57 λεπτά.

Ο Ουρουγουανός δέχθηκε απευθείας αποβολή, και στη συνέχεια δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την κατάσταση για τους συμπαίκτες του.

Αλλά μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα Λουίς Ντίαζ έκανε εξαιρετική δουλειά και σκόραρε από την άκρη του πέναλτι για το 1:1.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επιτέθηκε μέχρι το τέλος για ανατροπή, αλλά η Πάλας κατάφερε να αμυνθεί και να φύγει από το Άνφιλντ με έναν μεγάλο βαθμό.