ΒΙΝΤΕΟ: Η Λίβερπουλ μόλις τσαντίστηκε τη Μάντσεστερ Σίτι, οι «πολίτες» δεν εγκαταλείπουν τον τίτλο

φωτογραφία: EPA-EFE/Adam Vaughan

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής σε Πρέμιερ Λιγκ στο ντέρμπι η ενδεκάδα των Πόλη του Μάντσεστερ Τον νίκησε πειστικά με 4:1 Λίβερπουλ.

Μετά το πρώτο ημίχρονο στο Etihad Stadium του Μάντσεστερ, σημειώθηκε ένα γκολ και από τις δύο πλευρές.

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό Σαλάχ, και για τους «πολίτες» ίσος Αλβάρεζ σε 27 λεπτά.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους Ντε Μπρόινε φρόντισε για το πρώτο θετικό της Σίτι, στο 53' ήταν ήδη 3:1 μετά το γκολ του Γκουντογκάν, και έθεσε τον τελικό επίλογο ψηνω στα καρβουνα (74').

Η Άρσεναλ οδηγεί τον πίνακα με 69 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τη Μάντσεστερ Σίτι και η Λίβερπουλ, μετά την ένατη ήττα της, δεύτερη στη σειρά, βρίσκεται στην έκτη θέση με 42 βαθμούς.