ΒΙΝΤΕΟ: Ο Κουλιμπαλί είναι ο ήρωας της Σενεγάλης, η Ολλανδία κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο "Α"

Η Καλίδου Κουλιμπαλί έφερε τη Σενεγάλη στους 29/Ντόχα, Κατάρ/2022 Νοεμβρίου XNUMX/φωτογραφία: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Ολλανδία δεν επέτρεψε καμία έκπληξη, σημείωσε τη δεύτερη νίκη του Μουντιάλ στο Κατάρ, αφού νίκησε τους γηπεδούχους με 2:0.

Οι «Τουλίπες» έφτασαν στον θρίαμβο στα γκολ των Γκάκπο στο 26' μετά την ασίστ του Κλάασεν, και ντε Γιονγκ σε 49 λεπτά.

Οι παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ κέρδισαν την πρώτη θέση στον όμιλο Α με επτά βαθμούς, πριν Σενεγάλη που κέρδισε στον απευθείας αγώνα για τη δεύτερη θέση Εκουαδόρ με 2:1.

Οι Σενεγαλέζοι απέκτησαν πλεονέκτημα στο 44' με το γκολ του Sar που ήταν ακριβής από το λευκό σημείο.

Οι Ισημερινοί ισοφάρισαν στο 68ο λεπτό Καϊζέδο, βοηθός ήταν ο Τόρες, αλλά η χαρά τους κράτησε μόλις 120 δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Αλιού Σισέ πέτυχε ακόμα ένα γκολ χάρη στον παίκτη της Τσέλσι. Κουλιμπαλί.

Στη φάση των 4 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ολλανδία θα παίξει με τη δευτεραθλήτρια και η Σενεγάλη με την πρώτη ομάδα του Β' Ομίλου, όπου ο σημερινός πίνακας έχει ως εξής: Αγγλία 3 βαθμούς, Ιράν 2, ΗΠΑ 1 και Ουαλία. XNUMX.