ΒΙΝΤΕΟ | Η Ιταλία με ανατροπή να κερδίσει την Αλβανία

Φωτογραφία: EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα στη Γερμανία η νυν πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία, αφού νίκησε απόψε στο Ντόρτμουντ την Αλβανία με 2:1.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για το φαβορί καθώς η Αλβανία προηγήθηκε μετά από μόλις 23 δευτερόλεπτα αγώνα ο στόχος του Nedim Bajrami. Με αυτό το γκολ ο Αλβανός εκπρόσωπος σημείωσε και ρεκόρ για το ταχύτερο γκολ που σημειώθηκε σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Όμως η Ιταλία έδειξε χαρακτήρα μετά το γκολ που δέχθηκε και δεν άφησε αυτό το γκολ να επηρεάσει το παιχνίδι της. Οι Ατζούρι κυριάρχησαν στα επόμενα λεπτά, και στο 11' ο Αλεσάντρο Μπστόνι ισοφάρισε το σκορ. Μόλις πέντε λεπτά μετά το γκολ Μπαστούνια, ένας άλλος ποδοσφαιριστής της Ίντερ μπήκε στη λίστα των σκόρερ, Νικολό Μπαρέλα.

Ο μέσος με δυνατό σουτ χτύπησε στα δίχτυα της Αλβανίας για πλήρη ανατροπή. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Ιταλία είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν πέτυχε άλλο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ιταλία αποφάσισε να παίξει για το αποτέλεσμα και να φέρει το παιχνίδι στο τέλος με ένα ήρεμο παιχνίδι. Αυτό ακριβώς συνέβη με τους εκλεκτούς Μακαρόνια πανηγύριζαν μια νίκη.