ΒΙΝΤΕΟ: Ισλανδία και Γερμανία έπαιξαν για τη Μακεδονία

Η Γερμανία δικαιολογεί τον αγαπημένο ρόλο στον αγώνα με τη Ρουμανία / φωτογραφία: EPA-EFE / FOCKE STRANGMANN

Η γερμανική ομάδα κατάφερε να νικήσει τη Ρουμανία με 2: 1 και να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον πίνακα του Ομίλου J στην πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κατάρ.

Οι Γερμανοί ήρθαν στη νίκη πολύ πιο δύσκολα από το αναμενόμενο γιατί μετά το πρώτο ημίχρονο έχασαν με 0: 1 χάρη στο γκολ του Χατζή. Αλλά, οι «πανοπλίες» στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου μέσω του Σερζ Γκνάμπρι στο 52ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση, ο Τόμας Μίλερ έφερε τους τρεις βαθμούς με γκολ εννέα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο δεύτερος αγώνας ωφελεί επίσης τη Μακεδονία επειδή ο ανταγωνιστής για τη δεύτερη θέση και το μπαράζ, η Αρμενία έπαιξε 1: 1 στην επίσκεψη στην Ισλανδία. Οι Αρμένιοι προηγήθηκαν με το γκολ του Χοβανισιάν, αλλά Η Ισλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 77ο λεπτό μέσω του Γιοχάνεσον και ανέβηκε τη Μακεδονία στη δεύτερη θέση του πίνακα.

Σεφτέ για τον Μιλέφσκι, οι παίκτες επέδειξαν δύναμη απέναντι στο Λιχτενστάιν

Στον Όμιλο Χ, η Κροατία πανηγύρισε χωρίς προβλήματα με 3: 0 εκτός έδρας με την Κύπρο και τα άλλα φαβορί δεν είχαν κανένα πρόβλημα, η Ρωσία κέρδισε τη Σλοβακία με 1: 0 και η Σλοβενία ​​πανηγύρισε με 4: 0 εκτός έδρας εναντίον της Μάλτας.
Μόνο ένα γκολ ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει η Ολλανδία την επίσκεψη στη Λετονία και στο ντέρμπι του Ομίλου G, η Τουρκία και η Νορβηγία έπαιξαν χωρίς νικητή, 1: 1.