ΒΙΝΤΕΟ | Η Ίντερ σίγουρα κινείται προς το Scudetto στη Serie A

Φωτογραφία: EPA-EFE / Daniel Dal Zennaro

Απόψε η ομάδα της Ίντερ πανηγύρισε μια πειστική νίκη επί της Αταλάντα με 4:0 χωρίς μεγάλα προβλήματα. Οι «νεροατζούρι» δικαίωσαν απόλυτα τον αγαπημένο τους ρόλο και εξασφάλισαν τη νίκη με δύο γκολ και στα δύο ημίχρονα.

Ήταν ο ηγέτης στο γήπεδο για την Ίντερ Λαουτάρο Μαρτίνεθ που έπαιξε άλλο ένα σπουδαίο παιχνίδι. Πρώτα στο 11' τα δίχτυα της Ίντερ τινάχτηκε, αλλά εκείνο το γκολ του Ντε Κετελαρέ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Μετά από αυτή την κατάσταση, η Ίντερ μπήκε στο προσκήνιο και ξεπέρασε πλήρως τους φιλοξενούμενους. Το σκορ άνοιξε στο 27ο λεπτό όταν Matteo Darmian χρησιμοποίησε «σπατάλη» και τίναξε το δίχτυ. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ πέτυχε ένα υπέροχο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έδωσε προβάδισμα 2:0 στην Ίντερ στην ανάπαυλα.

Η Ίντερ πήρε την πρωτοβουλία και στο δεύτερο ημίχρονο και ήδη στο 54' κέρδισε πέναλτι. Carnesky απέκρουσε το σουτ, αλλά το ριμπάουντ ήρθε Dimarco που αύξησε σε 3:0. Έβαλε το τελικό 4:0 Φρατέζη με γκολ στο 72ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη, η Ίντερ πήρε ένα τεράστιο πλεονέκτημα 12 βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.